Všetko čo potrebujete vedieť o kačacích vajciach

Kačacie vajcia sú nedocenenou potravinou napriek jej kvalitám. Len málo kto ich mal možnosť ochutnať

A to je škoda, pretože kačacie vajíčka sú vynikajúce. Jednoducho povedané sú väčšou a výživnejšou verziou tých slepačích. Majú väčší a bohatší žĺtok a vyššiu koncentráciu živín oproti štandardnému slepačiemu vajcu.

Sú atraktívne?

porovnanie kačacieho a kuracieho vajíčkaKačacie vajíčka sú približne o 50 percent väčšie ako slepačie. Ich farba sa líši v závislosti od plemena kačíc od bielych cez sivé, zelené, hnedé až čierne. Škrupina kačacích vajíčok je tiež výrazne hrubšia takže sa ťažšie rozbíja no vďaka tomu ich môžete aj dlhšie skladovať. 

To v čom sa však najviac líšia je vnútro. Bielko kačacieho vajca je takmer úplne priehľadné, zatiaľ čo bielko u klasických slepačích vajíčok má slabý žltý odtieň. Väčší a bohatší žĺtok je však to, kvôli čomu si kačacie vajcia vážia šéfkuchári.

Sú výživné?

Aj kvôli svojej veľkosti obsahujú viac tukov a cholesterolu oproti slepačím vajciam. No sú bohatšie aj na bielkoviny a obsahujú vyššiu koncentráciu omega 3 mastných kyselín.

Sú bezpečné?

Áno, sú také bezpečné ako slepačie vajíčka. Neexistuje dôkaz o tom, že by boli kačacie   vajíčka nebezpečnejšie ako vajíčka inej hydiny.

Sú vhodné na varenie?

omeleta z kačacích vajecNepochybne. Kačacie vajíčka môžete používať vo varení rovnakým spôsobom ako tie slepačie, no keďže sú väčšie a obsahujú viac tuku, musíte s tým pri vašich receptoch počítať. Je to teda len o trochu inom dávkovaní, no veľmi rýchlo si na to zvyknete.

Môžete ich vyprážať, variť, pridávať do cesta a rýchlo zistíte že pri ich použití budú jedlá krémovejšie a bohatšie. Aj omeleta z nich je krémovejšia. Kačacie vajcia sú najpopulárnejšie najmä v čínskej a vietnamskej kuchyni.

Sú chutné?

Ich chuť je oproti slepačím vajciam intenzívnejšia a to predovšetkým kvôli rozdielnemu jedálničku kačky(preferencia živočíšnej potravy: hmyz, slimáky).

Sú drahé?

Kačacie vajíčka sú drahšie, no nie natoľko aby ste si ich nemohli kúpiť. Problém je však s ich dostupnosťou, keďže ich nenájdete v klasických predajniach potravín. Kto však hľadá, nájde, takže sa poobzerajte po lokálnom chovateľovi, prípadne farme na ktorej sa chovajú kačice.

 

Zdroj: Modernfarmer.com

Autor: Redakcia - Mats

Podobné témy


Maransky: sliepky, ktoré znášajú čokoládové vajíčka

Maransky: sliepky, ktoré znášajú čokoládové vajíčka

Sliepky Marans sú známe najmä vďaka veľkým tmavým hnedo-červeným vajíčkam. K ich popularite prispel aj James Bond, agent 007. Ten si v knižnej predlohe vajíčka maransiek dáva pravidelne na raňajky, pripravené na všetky možné spôsoby.

Sledujte nás