Ako si pripraviť domáce sušené paradajky


sušené paradajky recept

Ako na sušenie paradajok v rúre a v sušičke ľahko a prehľadne

Aj vy máte tento rok bohatú úrodu paradajok a neviete čo s nimi? Existuje mnoho spôsobov ako rajčiny zužitkovať, no medzi tie najlepšie patrí príprava sušených paradajok. Spôsobov ako použiť sušené paradajky je nekonečne veľa – príprava cestovín, šalátov, predjediel, omáčok,.... Sušené paradajky obsahujú koncentrovanú chuť rajčín, ktorú môžete následne skladovať v oleji, zmraziť alebo uskladniť len tak na sucho v dóze. Chuť paradajok si takto môžete dopriať po celú sezónu.

Rozdiel medzi domácimi sušenými paradajkami a tými kupovanými je asi taký ako medzi domácimi a kupovanými rajčinami. Domáce sušené paradajky sú plné komplexnej chuti s miernou sladkosťou a výraznou vôňou.

Existuje viacero spôsobov ako si pripraviť sušené paradajky - my sa zameriame na tie najpoužívanejšie: príprava sušených paradajok v rúre a v sušičke.

Na sušené paradajky budeme potrebovať:

sušené rajčiny• 1kg paradajok (čím menšie, tým sa vysušia rýchlejšie) – ideálne sú menšie, podlhovasté a mäsité druhy paradajok ako sú napríklad San Marzano, Roma alebo viaceré druhy cherry paradajok.

• Soľ

 

 

Recept na sušené paradajky - postup:

Či už paradajky sušíme v rúre alebo v sušičke, ich príprava je rovnaká:

sušenie paradajokKrok 1: Paradajky najskôr nakrájame – chery paradajky na polovicu, malé paradajky na štvrtiny alebo väčšie paradajky na plátky.

Krok 2: (nepovinný)  tekuté vnútro paradajky spolu s jadierkami odstránime. Značne nám to zredukuje čas sušenia a zbavíme sa aj jadierok.

Krok 3: nakrájané paradajky posolíme a necháme odstáť 10 minút. Posolené paradajky sa takto zbavia časti vody čo nám ušetrí čas na sušenie a zároveň sa tak rajčiny ochutia.

Krok 4: Sušenie paradajok

a) Sušenie paradajok v rúre

Paradajky rozložíme na rošt alebo pekáč vystlaný papierom na pečenie a vložíme do rúry, kde sa budú sušiť pri teplote  max. 90°C 4 až 10 hodín (podľa požadovaného stupňa vysušenia a veľkosti paradajok). Dvierka rúry necháme pootvorené aby mohla vlhkosť z paradajok postupne unikať z rúry. Takto môžeme sušiť ľubovoľný počet plechov s paradajkami  

sušenie paradajok v rúreako sušiť rajčiny v rúre

b) Sušenie paradajok v sušičke

ako sušiť paradajky v sušičkeParadajky rozložíme do sušičky a sušíme pri teplote sušenia 40 °C cca 4 až 10 hodín.

To ako dlho necháme sušiť paradajky v rúre alebo v sušičke závisí od toho, aký stupeň sušenia potrebujeme. Sušené paradajky, ktoré budú naložené v oleji alebo sú určené na priamu konzumáciu môžu mať vyššiu vlhkosť, zatiaľ čo sušené paradajky skladované “na sucho” musia byť vysušené viac (až do chrumkava).

Recept na sušené paradajky v oleji

Na prípravu sušených paradajok v oleji potrebujeme:

Sušené paradajky (množstvo podľa veľkosti nádoby do ktorej budeme nakladať)

Olivový olej (objem podľa objemu nakladacej nádoby)

Zopár strúčikov cesnaku

Sušené oregáno, bazalka, rozmarín alebo iné bylinky na ochutenie

Soľ a celé čierne korenie

Postup:

Ak máme už pripravené sušené paradajky, môžeme ich jednoducho naložiť do oleja na dlhšie skladovanie.

sušené rajčiny v olejiKrok 1: Sušené paradajky posolíme a okoreníme čiernym korením. Pripravíme si sklenenú nádobu (môžeme použiť zaváraninové fľaše alebo sklenené dózy s uzatváracím mechanizmom) a začneme do nej vrstviť sušené paradajky, plátky cesnaku, sušené oregáno, bazalku, celé čierne korenie a podľa chuti aj soľ.

Krok 2: Sušné paradajky poriadne v nádobe utlačíme a zalejeme olejom zohriatym na 50°C. Môžeme použiť akýkoľvek olej lisovaný za studena. Napríklad olivový olej je bežne dostupný a veľmi dobre sa chuťovo hodí k sušeným paradajkám. Dôkladne premiešame aby unikli všetky bublinky vzduchu, nádobu uzavrieme a skladujeme v chlade a tme.

Skladovanie sušených paradajok

Spôsobov ako môžeme sušené paradajky skladovať je hneď niekoľko:

Mrazenie

Sušené paradajky vydržia zamrazené aj niekoľko rokov. Pred zmrazením uložte sušené paradajky do nádoby alebo vreciek bez prístupu vzduchu aby nenasiakli iné vône z mrazničky.

Skladovanie v oleji

Sušené paradajky naložené v oleji vydržia v chlade a tme 3 – 6 mesiacov. Pre dlhšie skladovanie ich je potrebné zavariť.

Skladovanie na sucho

Sušené paradajky je možné skladovať aj na sucho najlepšie v uzatvárateľných  sklenených nádobách bez prístupu vzduchu a vlhkosti.  Paradajky na takýto spôsob skladovania musia byť vysušené viac (musia byť až chrumkavé) ako pri iných využitiach. Sušené paradajky môžeme potom skladovať na sucho až 8 mesiacov.Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…

nakladanie kapusty

Ako naložiť kyslú kapustu

Kyslú kapustu je možné zakúpiť v každých potravinách, tá kupovaná však často neobsahuje to, čo by pravá poctivá kyslá kapusta mala obsahovať. Reč je najmä o mikroflóre kvasenej kapusty vďaka čomu je taká zdravá. Preto…

sušené paradajky recept

Ako si pripraviť domáce sušené paradajky

Aj vy máte tento rok bohatú úrodu paradajok a neviete čo s nimi? Existuje mnoho spôsobov ako rajčiny zužitkovať, no medzi tie najlepšie patrí príprava sušených paradajok. Spôsobov ako použiť sušené paradajky je…

levanduľový olej

Recept na domáci levanduľový olej

Levanduľový olej sa už po stáročia používa v rôznych kultúrach ako univerzálny liek najmä na upokojenie, hojenie rán a proti rôznym zápalom. Mnohé liečivé účinky esenciálnych olejov liečivej rastliny levanduľa lekárska,…