Strihanie ruží jednoducho a prehľadne


ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží nie je nič zložité. Stačí dodržať pár jednoduchých zásad:

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí záhradníci obávajú, nie je to žiadna veda a s trochou cviku to zvládne každý.

Kedy strihať ruže?  

strihanie ruží na jarIdeálny čas na strihanie ruží nastáva po posledných jarných mrazoch, tesne pred pučaním ruží. Ako výborný indikátor pre správny čas rezu ruží nám môže poslúžiť kvitnutie zlatého dažďa (forzítie). Jednoducho keď začne kvitnúť zlatý dážď, môžeme sa pustiť aj do strihania ruží. Ak nemáte v okolí zlatý dážď, ruže začnite strihať keď sa im “nalejú“ puky. Výnimkou sú odrody ruží ktoré kvitnú len raz ročne (tie sa strihajú až po odkvitnutí) a ruže, ktoré kvitnú na starom dreve (tam len upravíme tvar po odkvitnutí a výraznejší rez načasujeme na jeseň po opade listov). Ak neviete aký typ ruže máte, sledujte ružu počas sezóny. Ak kvitne na novom dreve, strihajte ju na jar a ak kvitne na starom dreve, tak spravte len tvarovací zostrih až po odkvitnutí. V každom prípade odstraňujeme odkvitnuté kvety aby sme podporili ďalšie kvitnutie a zabránili tvorbe šípok, ktoré by ružu oslabili.

Ako strihať ruže

rez ružíNajskôr odstránime staré a mŕtve drevo a divé výhonky(stonky) vyrastajúce z koreňov. Krížiace sa výhonky a výhonky tenšie ako ceruzka odstránime tiež. Odstúpime a pozrieme sa ako ruža vyzerá. Ak má viac ako 3-4 výhonky, odstránime tie tenšie a slabšie a zvyšné výhonky skrátime. Zlatá stredná cesta je skrátiť výhonky na 45 až 60 cm.

Pri ťahavých ružiach nechávame hlavné výhony (ťahajúce sa napr. po pergole, stene, altánku) dlhé (ak nie sú poškodené mrazom alebo chorobami) a len upravujeme ružu do požadovaného tvaru a prerieďujeme husté porasty.

Technika rezu ruže

Ruže striháme vždy 5 mm nad očkom (pukom) smerujúcim von od centra ruže. Rez by mal byť šikmý – zvažujúci sa v 45° uhle od púčika. Strih, ktorý by bol bližšie ako 5 mm by mohol zničiť púčik a strih, ktorý by bol vzdialenejší ako 5 mm by nechal dlhý pahýľ, ktorý by lákal škodcov a choroby.

strih ruží

Dĺžka rezu ruží 

Čím kratší strih si zvolíme, tým menej, no zato väčších kvetov môžeme očakávať. Kvety budú vytvárať kompaktnejšiu formáciu. Ľahký zostrih naopak vytvára menšie kvety na dlhých stonkách.

ako na strihanie ruží

Potrebné náradie 

Na tenšie stonky budeme potrebovať záhradné nožnice a na tie hrubšie dlhšie kĺbové záhradné nožnice. Na staré a odumreté drevo nám posúži pílka. Vhod nám prídu aj hrubé kožené rukavice odolné proti tŕňom.

Tipy pri reze ruží

Ostré nožnice zabezpečia čisté, hladké rezy a preto si ich pred strihaním naostrite. Pri ružiach to platí obzvlášť, pretože stonky ruže sa tupými nožnicami ľahko rozdrvia.

Ak striháme časti ruže napadnuté chorobou, pretrieme čepele nožníc handričkou namočenou v alkohole, aby sme nenakazili aj zdravé časti rastliny. • Nenechajte odstránené časti v blízkosti ruže. Buď ich spáľte alebo premiestnite ďaleko od ruží.

 

Užitočné informácie:

1. Všetko o ružiach, vrátane ich druhov a pestovania: ruže

2. Ako si vytvoriť ružovú záhradu: ružová záhrada

3. Všetko o chorábách a škodcoch ruží: Škodcovia a choroby ruží

3. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva

 

Autor: Katka Ondeková

Zdroj:.bhg.com

 Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…