Sansevieria a jej pestovanie


svokrine jazyky pestovanie

Pestovanie a starostlivosť o izbovú rastlinu Sansevieria (Svokrine jazyky)

Sansevieria známa tiež pod názvom svokrine jazyky, je veľmi odolná izbová rastlina, ktorá znesie málo svetla, sucho i drsné zaobchádzanie a napriek tomu všetkému vyzerá skvelo. Vďaka jej vlastnostiam a netradičným vertikálnym listom si sansevieria nachádza uplatnenie v mnohých domácnostiach ako ja v kancelárskych priestoroch, pretože prosperuje aj tam, kde by sa iným izbovkám nedarilo.

Sansevieria  pochádza z Afriky (Madagaskar a jeho okolie) ako aj z južnej časti Ázie. Známych je viac ako 70 druhov svokriných jazykov, ktoré obývajú rôzne prostredia od suchých až po tropické oblasti. Sansevierie s tvrdými listami väčšinou pochádzajú zo suchých oblastí, zatiaľ čo sansevierie s mäkkými, tmavými listami obývajú vlhkejšie prostredia.  Sansevieria bola rozoznávaná ako samostatný rod rastlín, no na základe molekulárneho výskumu bola táto skupina rastlín zaradená do rodu dracéna a tak už netvorí samostatný rod, no medzi pestovateľmi  je táto skupina rastlín stále uznávaná. V kvetináči rastie Sansevieria veľmi pomaly a v dospelosti dorastá do 1 až 1,3 metrovej výšky. Táto bezúdržbová izbová rastlina je atraktívna najmä vďaka netradičným, vertikálne rastúcim, úzkym listom s ostrými okrajmi, no aj vďaka jej malým nárokom na starostlivosť. Sansevieria má bohatú históriu pestovania a naďalej si udržiava svoju popularitu.

Sansevieria a jej pestovanie

svokrine jazyky pestovanieSansevieria vydrží aj dlhšie sucho, nedostatok svetla, nešetrné zaobchádzanie a nie je napádaná takmer žiadnymi škodcami, vďaka čomu je vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov a ľudí, ktorí majú málo času na starostlivosť o izbové rastliny. Túto dlhovekú, pomaly rastúcu izbovú rastlinu stačí v podstate iba občas poliať a z času na čas utrieť prach z jej listov. Inak môžete na svokrine jazyky pokojne zabudnúť a to najmä ak im doprajete vhodné podmienky:

Svetlo: Sansevierie sa vedia prispôsobiť rôznym svetelným podmienkam vrátane tienistých miest, no najviac im bude vyhovovať miesto s dostatkom rozptýleného svetla. Táto rastlina prežije aj na tienistom mieste no s dostatkom svetla bude  rásť rýchlejšie a bude viac prosperovať. Rôzne druhy sansevierií najlepšie prosperujú v rôznych svetelných podmienkach, pričom platí, že čím svetlejšie má sansevieria listy, tým viac svetla jej bude vyhovovať. Ostré priame slnko by však svokrine jazyky mohli spáliť a preto volíme skôr stanoviská s nepriamym rozptýleným svetlom.

Sansevieria a jej polievanie: Sansevieria vydrží aj niekoľko mesiacov bez vody, no neznáša premočenú pôdu, takže znížte frekvenciu zálievky na minimum (1-2 krát za mesiac) a rastlinu polejte až keď je substrát úplne suchý. V opačnom prípade hrozí svokriným jazykom hniloba koreňov, na ktoré sú citlivé. Ešte menej vody potrebuje táto rastlina počas zimy. Príznakom častého polievania tejto rastliny sú žltnúce listy. Zálievky by mali byť dôkladné a prebytočná voda by mala úplne odtiecť(nenechávajte ju v miske pod kvetináčom).

Pôda: Sansevieria nie je náročná na zloženie pôdy, no v každom prípade by mal byť substrát maximálne priepustný a mal by obsahovať aj trochu kompostu, záhradnej zeminy alebo iného vodozádržného materiálu. Ani pH pôdy nie je pre sansevieriu podstatné, pretože sa dokáže prispôsobiť širokej škále od kyslých (pH 4,5) až po zásadité(pH 8) pôdy. Ak si miešate svoj vlastný substrát, vhodným mixom pre sansevieriu je mix rašeliny, kompostu a drenážneho materiálu (perlit, zeolit, piesok,…) v pomere 1:1:1. Kvetináč by mal byť v každom prípade vybavený drenážnymi odtokmi. V opačnom prípade hrozí hniloba koreňovej sústavy rastliny. Sansevieria je pomaly rastúca izbovka, ktorá si nevyžaduje extra hnojenie, no pri presádzaní jej doprajte čerstvý, výživný, priepustný substrát, prípadne dávku tekutého hnojiva.

izbová rastlina svokrine jazykyPresádzanie: Sansevieria rastie pomaly (najmä ak nie je prihnojovaná a má menej svetla) a nie je ju potrebné často presádzať, no po 5.-8. rokoch je potrebné túto izbovú rastlinu presadiť do o číslo väčšieho kvetináča, prípadne rozdeliť rastlinu na viacero častí. Pri presádzaní zvoľte len mierne väčší (cca o 2 cm) kvetináč oproti tomu pôvodnému a svokriným jazykom doprajte výživný, priepustný substrát, z ktorého bude čerpať živiny počas nasledujúcich rokov. Ak chcete ešte viac spomaliť už aj tak pomalý rast sansevieria, nepresádzajte ju často.

Teplota: Sansevieria sa vie prispôsobiť na široký rozsah teplôt, no najviac obľubuje teplotu medzi 15ºC až 25ºC. Veľmi zle znáša mráz a nemala by byť dlhšiu dobu vystavená teplote nižšej ako 5ºC.

Vlhkosť: Napriek tomu, že sansevieria vyzerá exoticky, nevyžaduje si zvýšenú vlhkosť vzduchu. Prosperuje pri suchom aj vlhkom vzduchu, čo je ďalšia z výhod tejto odolnej izbovej rastliny.

Strihanie: Sansevieriu striháme len ak sa na liste objaví škvrna alebo náznak ochorenia, prípadne z estetického dôvodu – ak list začne rásť príliš do strany V takých prípadoch zostrihneme list čo najbližšie k základni rastliny.

Množenie Sansevierie: Túto rastlinu môžeme najspoľahlivejšie namnožiť rozdelením rastliny, pretože sansevieria sa často rozmnožuje koreňovými výhonkami, ktoré po oddelení aj s časťou koreňového systému môžeme jednoducho presadiť do iného kvetináča. Svokrine jazyky je možné tiež rozmnožiť zasadením odrezkov (5 cm) listov do substrátu, ktorý udržiavame vlhký. Dbajte však na to, že odrezok listu musí byť do substrátu vložený tak ako rástol pôvodne - spodná časť musí byť v substráte a vrchná časť odrezku musí byť nad substrátom. Ak ich otočíte, pravdepodobne nebudú rásť. Sansevieria pomaly rastie, takže počítajte s tým že pri zasadení odrezku listu môžete čakať na vypučanie aj niekoľko mesiacov. Z tohto dôvodu je rýchlejšie a spoľahlivejšie rozmnoženie rozdelením rastliny.

Je sansevieria jedovatá?

Áno, sansevieria je jedovatá rastlina. Jej listy obsahujú saponíny, ktoré pri konzumácii spôsobujú podráždenie, zažívacie problémy, kŕče, no vo väčšine prípadov nie sú životu nebezpečné. Svokrine jazyky preto držte z dosahu detí a domácich zvierat.

Sansevieria a jej druhy

Sansevieria trojpása Sansevieria trifasciata

sansevieria trifisciata
Sansevieria Trifasciata  ‘Laurentii’

Tento azda najznámejší druh svokriných jazykov je nenáročný a bude rásť takmer všade. Sansevieria trojpása je dostupná v širokej škále kultivarov rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Medzi najznámejšie kultivary patrí Sansevieria Trifasciata  ‘Laurentii’, charakteristický vysokými listami v tvare meča, ktoré rastú vzpriamene a na okrajoch majú biele až žlté zafarbenie. Sansevieria trojpása je vhodná pre začiatočníkov ako aj skúsených pestovateľov, ktorí oceňujú jej dramatický, vzpriamený rast. Ak je pestovaná na slnečnom stanovisku, vytvára voňavé zelené kvety na dlhej stonke. Trpasličie kultivary tohto druhu tvoria krásnu dekoráciu na stoloch a poličkách.

 

Sansevieria valcovitá Sansevieria cylindrica

sansevieria cylindrica
Sansevieria Cylindrica 'Starfish'

Je ďalší známy druh sansevierie, obľúbený medzi pestovateľmi. Aj sansevieria valcovitá je nenáročná na pestovanie a jej typické valcovité listy, pripomínajúce kopije vytvárajú v interiéry zaujímavý efekt. Sansevieria valcovitá je dostupná vo viacerých kultivaroch rôznych farieb, tvarov a veľkostí.

 

 

 

 

 

Sansevieria Masoniana

veľrybie svokrine jazyky
Sansevieria Masoniana 'Victoria'

Sansevieria masoniana je charakteristická širokými listami, vďaka ktorým dostala prezývku ‘veľrybia plutva’. V interiéri vytvára tropický efekt, no v nárokoch na podmienky pestovania sa nelíši od známejších druhov sansevieria.

 

 

 

 

 

 

Sansevieria Bacularis

svokrine jazyky mikado
Sansevieria Bacularis 'Mikado'

Sansevieria Bacularis sa svojimi kopijovitými listami podobá na sansevieriu valcovitú, no jednotlivé listy sú drobnejšie a majú jemnejšiu štruktúru.

 

 

 

 

 

 

 

Sansevieria Ehrenbergii

svokrine jazyky samurai
Sansevieria Ehrenbergii 'Samorai dwarf'

Sansevieria Ehrenbergii patrí k zriedkavejším druhom svokriných jazykov pestovaných v interiéri. Je charakteristická prízemnejšími listami vyrastajúcimi zo spoločnej základne. Aj tento druh sa pestuje vo viacerých kultivaroch rôznych tvarov a veľkostí.  

 

 

 

 

 

 

Užitočné informácie:

1. Výber bezúdržbových izbových rastlín: 20 najkrajších izbových rastlín nenáročných na pestovanie

2. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva

3. Všetko o substrátoch: Aký záhradnícky substrát je vhodný pre rastliny?

 

Použité zdroje: worldofsucculents.com, cals.arizona.edu

 

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…