Zaobchádzanie s koňom

Ako spraviť prvý dojem na koňa, ako pristupovať, nasadzovať ohlávku a nasadať na koňa

Prvý dojem často ovplyvní budúce vzájomné vzťahy s koňom. Keď pri prvom stretnutí naša prítomnosť koňa znervózňuje, môžeme predpokladať, že aj pri každodennej činnosti bude v našej prítomnosti nepokojný a podozrievavý. Ku koňovi vždy treba pristupovať s istou dávkou sebavedomia. Prirodzeným inštinktom koňa je útek pred neznámym. Ak sa odvráti, prípadne odbehne, je potrebné čakať, kým sa sám začne približovať a vráti sa. Po celý čas sa koňovi treba jasne, zreteľne a milo prihovárať; vyvarujme sa strohých a hlasných príkazov. Pohybujme sa pomaly a rozvážne, inak sa kôň opäť vyľaká. Podobné problémy často pramenia z nedostatočných chovateľských skúseností.

Prístup ku koňovi

Kôň a dievča1. Ku koňovi sa vždy približujeme spredu v miernom uhle od stredu hlavy a vždy tak, aby sme videli jeho celé telo. Koňa vždy oslovíme. Dôležité je, aby nás kôň zreteľne počul. Keď sa dostaneme do jeho blízkosti, natiahneme ruku a dáme mu ju oňuchať. Umožnite koňovi aby vám oňuchal a oblizol ruku.

2. Pohladkajte koňa o krku, bezprostredný kontakt je pre koňa veľmi príjemný a navyše môže upevniť vzájomnú dôveru. Zároveň však dajte zvieraťu najavo, že sa ho nebojíte!

Nasadzujeme ohlávku

1. Postavte sa na ľavú stranu hlavy zvieraťa a vodidlo mu prehoďte cez krk, teda na pravú stranu. Kôň síce ucíti dotyk vodidla, ale zväčša zostane pokojne stáť.

2. Uchopte lícnice ohlávky a nánosník posuňte k čelu koňa. Ak kôň pohybuje hlavou, musíte aj vy pohybovať ohlávkou, aby udržala požadovaný smer.

3. Pravou rukou chyťte nátylník a pretiahnite ho cez krk na vašu stranu. Všetky úkony robte pokojne. Niektoré kone sa vyľakajú, ak pocítia pracku nátylníka na krku, najmä ak dopadne s hlasným plesnutím. Vodidlo ohlávky nechajte položené na krku koňa.

4. Kým zapnete nátylník treba ho dôkladne vyrovnať. Až potom upnite na pracku podhrdelník. Presvedčte sa, či je ohlávka správne zapnutá. Prečnievajúci remienok založte do pútka. Oboma rukami zapnite pracku.

5. Skontrolujte správne nasadenie ohlávky a či ju netreba skrátiť. Pracka nesmie doliehať tesne na kožu, mohla by odierať srsť.

Správne nasadenie na koňa 

Pre koňa je veľmi nepohodlné, ak je ohlávka príliš tesná alebo naopak voľná. Skúsení chovatelia hovoria, že pod remene správne upevnenej ohlávky možno pohodlne vysunúť aspoň dva prsty. Nánosník musí spočívať v polovici vzdialenosti medzi očami a kútikom papule.

Zuzana Gadušová
Autor:
Zuzana Gadušová

Viac článkov od Zuzana Gadušová

Najčítanejšie články

Sledujte nás