Bojovnica pestrá, ozdoba každého akvária


bojovnica akvarijna rybka

Chov a starostlivosť o akvarijnú rybku bojovnica pestrá (Betta Splendens)

Bojovnica pestrá je jedna z najpopulárnejších akvarijných rybiek chovaných v sladkovodných akváriách. Bojovnica pochádza z plytkých vôd Kambodže, Thajska, Laosu a Vietnamu, kde sa vyskytuje v záplavových oblastiach rieky Mekong, močiaroch a ryžových poliach. V pôvodnom prostredí obýva stojaté vody s nízkym obsahom kyslíka, čo si bojovnica kompenzuje pomocným dýchacím orgánom (labyrintom), vďaka ktorému dokáže dýchať aj atmosférický vzduch. Okrem bojovnice pestrej poznáme viac ako 70 druhov z početného rodu bojovníc, ktoré sa vyskytujú vo voľnej prírode.

Základné údaje o bojovnici pestrej

Bojovnica pestrá (betta splendens)

Slovenský názov

Bojovnica pestrá

Vedecký názov

Betta splendens

Zaradenie

patrí do čeľade labyrintkovité(Belontiidae)

Pôvod

Kambodža, Thaisko, Laos, Vietnam

Veľkosť v dospelosti

7 cm

Dĺžka života

2 až 3 roky

Potrava pre bojovnicu

najvhodnejšia je živá potrava, dopĺňaná inými druhmi
krmiva, najmä živočíšneho pôvodu

Pohyb v akváriu

Najradšej sa zdržje tesne pod hladinou

Objem akvária pre bojovnicu

minimálne 20 litrov, čím väčšie, tým lepšie

Potrebné vybavenie akvária

Ohrievač, filter, kondicionér pre úpravu vody, vrchný poklop

Rozmnožovanie

Bojovnica kladie vajíčka do penového hniezda

Sociálne správanie

Samček  má silné teritoriálne inštinkty voči iným samcom

Stupeň obtiažnosti chovu

nízka až stredná

Voda pre bojovnicu

Teplota 24-27°C; PH 6,7-7,4; Tvrdosť vody max. 20 °dGh

Vhodné doplnky

Akvarijna soľ, živé akvarijné rastliny

 

Ryba bojovnica

Bojovnica akvariumPôvodné bojovnice pestré mali nevýrazné sfarbenie a krátke plutvy, čo sa postupným šľachtením tohto druhu zmenilo. Bojovnice, ktoré poznáme dnes majú dlhé vejúce plutvy a rozmanité, výrazné farby vrátane červenej, žltej, oranžovej, bielej, zelenej, modrej, tyrkysovej, hnedej a čiernej, pričom farba tela môže byť rozdielna ako farba plutiev. Vďaka tejto pestrosti sa stali jedným z najznámejších druhov akvarijných rybiek.

Bojovnice majú torpédovité telo a ústa smerujúce nahor, prispôsobené na získavanie potravy z hladiny. Vďaka labyrintu (dýchaciemu orgánu) dýchajú aj vzduch nad hladinou, bez ktorého by neprežili aj keby bola voda dostatočne okysličená. Dorastajú do cca 7 cm, pričom samičky bojovnice sú o niečo menšie.

Samčeky bojovnice sa odlišujú výraznejším sfarbením, charakteristickými dlhými plutvami a agresívnym správaním voči iným samčekom tohto druhu. Ako náhle sa stretnú dvaja samci, inštinktívne bojujú na smrť, kvôli čomu sa nemôžu nechať spolu v jednom akváriu. Od tohto správania je aj odvodený ich názov.

Bojovnica a jej základné typy

Bojovnice sú dostupné v širokom spektre farieb a tvarov plutiev. Podľa tvaru plutiev rozoznávame základné typy bojovníc:

bojovnica chov
Veiltail Bojovnica (chvostová plutva v tvare závoja)
Bojovnica akvarium
Crowntail Bojovnica ( plutva v tvare koruny)
bojovnica modra
Delta bojovnica (chost v tvare delty)
bojovnica samec
Super delta Bojovnica
bojovnica rybka
Round tail Bojovnica (okrúhla chvostová plutva)
ryba bojovnica
Plakat Bojovnica (s krátkymi plutvami)
bojovnica ryba
Double Bojovnica (dvojitá chvostová plutva)
ryba bojovnica starostlivosť
Halfmoon Bojovnica (plutva v tvare polmesiaca)
comb Bojovnica (hrebeňovité plutvy)
Comb Bojovnica (hrebeňovité plutvy)
ryba bojovnica chov
Fantail Bojovnica

Bojovnica a iné ryby

V jednom akváriu sa môže chovať viacero samičiek bojovníc a k nim sa môže pridať aj jeden samec. Povaha každej bojovnice je jedinečná, čo znamená, že niektoré bojovnice môžu byť voči iným druhom v akváriu agresívne, zatiaľ čo iné budú pokojné. Bojovnice sa vo všeobecnosti môžu chovať spolu s viacerými druhmi akvarijných rybiek, podmienkou však je aby neboli natoľko malé aby ich bojovnica mohla zožrať a aby neboli agresívne. V prítomnosti samčeka bojovnice by sa nemali vyskytovať druhy s veľkými plutvami, ktoré by pripomínali ďalšieho samčeka.

Tieto rybky sú skvelými spoločníkmi bojovníc:

1. Gupka dúhová (Poecilia reticulata)

2. Pancierniček Sterbov (Corydoras sterbai)

3. Mrenka štvorpruhá (Puntigrus tetrazona)

4. Prísavník guyanský (Hypostomus plecostomus)

5. Slimáky čeľade Ampuláriovité (Ampullariidae)

6. Mečúň mexický (Xiphophorus hellerii)

7. Malé až stredne veľké Tetry (napr. neonky)

8. Sekernatka čiernopruhá - Gasteropelecus sternicla

9. Rôzne druhy otocinclusov

10. Kardinálka čínská - Tanichthys albonubes

Akvárium pre bojovnicu

bojovnica akvariumI keď bojovnica dokáže prežiť aj v 10 litrovom akváriu, minimálny odporúčaný objem je 20 l a väčší, keďže vo voľnej prírode sú jej prirodzeným habitatom rozľahlé močariská a záplavové územia. Bojovnice môžu dýchať aj vzduch nad hladinou takže nepotrebujú v akváriu okysličovač, tak ako väčšina akvarijných rýb. Z tohto dôvodu často vídame obrázky bojovníc nevhodne umiestnených vo vázach s kvetmi alebo v malých nádobách v predajniach.

Akvárium by malo mať aj horný kryt, pretože bojovnice radi skáču a ľahko by z akvária vyskočili. Zároveň by mal byť bojovniciam prístupná aj hladina, keďže potrebujú dýchať aj atmosférický vzduch, bez ktorého by sa zadusili. Obeh vody by mal byť minimálny takže sa neodporúčajú žiadne čerpadlá ani príliš silné čerpadlové filtre (najvhodnejší je klasický penový filter).

Nech už pridávate do akvária akýkoľvek materiál (štrk, drevo,…), nikdy ho neumývajte čistiacim prostriedkom. Jeho zvyškov sa nezbavíte ani dôkladným opláchnutím a mohli by bojovnice zabiť. Do akvária je vhodné umiestniť aj vodné rastliny (živé alebo umelé).

Voda

Optimálna voda pre bojovnice by mala byť mäkká, teplá a s neutrálnym PH (6,7-7,4). Mnoho chovateľov si neuvedomuje, že Bojovnica pochádza z plytkých vôd tropických oblastí, čo znamená, že si vyžaduje vysokú teplotu vody v akváriu (24-27°C). Pokiaľ bude teplota nižšia ako 24°C budú bojovnice apatické a ich imunitný systém sa spomalí takže budú viac náchylné chorobám.

Voda pre bojovnicuChovatelia často hovoria, že ich bojovnice len lenivo ležia na dne akvária bez pohybu. Vo väčšine prípadov je príčinou práve nízka teplota vody, pretože bojovnice sú aktívnejšie pri vyšších teplotách. Naopak, teplota vody vyššia ako 27°C bude mať za následok zrýchlený metabolizmus bojovníc, ktoré rýchlejšie zostarnú. Pre udržiavanie stabilnej teploty je potrebné dostatočne veľké akvárium (min 20l) a automatický ponorný ohrievač.

Pravidelná výmena vody je nevyhnutnosťou. Vymeňte štvrtinu vody akvária raz týždenne a všetku vodu raz za dva mesiace, za čerstvú upravenú vodu

 

Tak ako všetky ryby aj bojovnice potrebujú vodu zbavenú chlóru. Chlór a ťažké kovy prítomné vo vode z vodovodu môžu ryby zabiť a preto je do akvária potrebná upravená voda, zbavená týchto látok. Na úpravu vody sú najvhodnejšie prípravky, ktoré okrem chlóru odstraňujú aj amoniak vylučovaný rybami. Do vody bojovnice je takisto vhodné pridať prípravok obsahujúci užitočné baktérie, ktoré premieňajú toxíny vylučované samotnými rybami na menej nebezpečné zlúčeniny. Aby bojovnice netrpeli chorobami a parazitmi je potrebné pridať aj akvarijnú soľ, ktorá im takisto uľahčí dýchanie. Takáto úprava vody je potrebná ešte pred tým ako do nej vložíte bojovnice.

Bojovnica a kŕmenie

Bojovnica sa vo voľnej prírode živý takmer výlučne hmyzom a larvami hmyzu, ktoré spadnú na hladinu alebo sa pohybujú na hladine. Bojovnica je na to uspôsobená papuľou ktorá smeruje nahor. Ich tráviaci trakt je preto omnoho kratší ako tráviaci systém bylinožravých rýb. Z tohto dôvodu je pre bojovnice ideálna živá strava, no do veľkej miery si vedia zvyknúť aj na vločky alebo mrazené krmivá s väčším obsahom živočíšnej zložky. Doplnkom by mala byť v takom prípade aj živá strava.

Interval kŕmenia by mal byť jeden až dva krát denne, pričom by sa mal jeden deň v týždni vynechať kvôli naštartovaniu tráviaceho systému bojovnice. S krmivom by sa to nemalo preháňať, pretože pri nadbytku znečisťuje vodu, čo môže byť pre rybky nebezpečné. Nasypte im len toľko krmiva, koľko bojovnice zjedia do dvoch minút.

Rozmnožovanie

Bojovnice majú krátku dĺžku života (2-3 roky), pričom sa najlepšie rozmnožujú do jedného roka. Pri ich kúpe si preto overte aké sú bojovnice staré. Vajíčka kladú do penových puzdier vznášajúcich sa na hladine, takže nepotrebujú špeciálne vybavenie. Rozmnožovanie podporíte živou stravou a správnou teplotou vody. Počas celého obdobia rozmnožovania je samček agresívny, a preto je dôležité zabezpečiť pre samičky úkryt (rastliny a rôzne predmety v akváriu)

Bojovnica rozmnožovanie

Samček pri rozmnožovaní vytvára vzduchové bubliny, ktoré sa zhlukujú do väčšieho útvaru tesne pod hladinou. Ak sú samček aj samička pripravení na neresenie, začnú krúžiť pod penovým hniezdom a predvádzať svoje intenzívne sfarbenie. Samička sa otočí hore bruchom a samček sa v tom momente okolo nej omotá a mliečom oplodňuje ikry, ktoré samička vylučuje. Oplodnené ikry potom pomaly padajú na dno(prípadne sa vznášajú na hladine). Samček v tomto momente preberá starostlivosť o potomstvo a vajíčka ústami prenáša jedno po druhom z dna do penového zhluku. V tomto období je vhodné samičky a samca oddeliť, pretože samček býva počas starostlivosti o potomstvo voči samičkám agresívny.

Malé bojovnice sa vyliahnu do jedného až dvoch dní, no zostanú visieť v penovom hniezde chvostíkmi smerom nadol, kde sa budú kŕmiť zvyškami bielkového puzdra ikry. Ak nejaké z nich spadnú, samček ich vynesie späť do hniezda. Po dvoch dňoch od vyliahnutia by sa malo penové hniezdo oddeliť od samca bojovnice, pretože ten môže zožrať zárodky, ktoré už začnú plávať. Hniezdo sa môže oddeliť do menšej nádoby kde môžeme zárodky kŕmiť.

Po dvoch dňoch sa zárodky (v larválnom štádiu) oddelia od bielkových obalov a začnú si hľadať potravu vo vode. Toto obdobie je kritické na dostupnosť vhodnej potravy, keďže zárodky bojovníc nemajú vytvorené zásoby nato aby mohli dlhšie hladovať. Zárodky sa môžu kŕmiť vajíčkami žiabronôžky soľnej (Artemia salina ) alebo iným krmivom pre zárodky rybiek, no prvý týždeň by mali dostať aj nálevníky (kvôli ich malej veľkosti). S krmivom to však nepreháňajte, pretože jeho prebytok by mohol znehodnotiť vodu.

Ďalším kritickým obdobím pre malé bojovnice je koniec tretieho týždňa po vyliahnutí. V tejto fáze sa zárodkom vyvíja labyrint (dýchací orgán), takže je nevyhnutné aby mal vzduch nad hladinou rovnakú teplotu ako voda. Inak hrozí že zárodky odumrú.

Po prekonaní tejto fázy je potrebné už len oddeľovať od seba jednotlivých samčekov.

Aklimatizácia nových bojovníc

Ak si domov prinesiete nové bojovnice, aklimatizujte Ich postupne:


bojovnica pestrá betta1) Vypnite osvetlenie akvária pre minimalizáciu stresu

2) Pomaly vložte vrecko s bojovnicou do vody a nechajte ho uzavreté vznášať sa v akváriu 20 minút
3) Pomaly otvorte vrecko a vypustite bojovnicu do akvária (môžete použiť sieťku)

4) Po 15 minútach môžete opäť zapnúť svetlo

Ochorenia bojovnice

Aj bojovnice trpia rôznymi chorobami, ktoré spôsobujú najmä parazity a bakteriálne infekcie. V boji proti chorobám bojovnice je najdôležitejšia prevencia, ktorej podstatou je pravidelná výmena vody a zabezpečenie optimálnych podmienok v akváriu. Samotné ochorenia je možné liečiť akvarijnou soľou a rôznymi liečivými prípravkami pre sladkovodné rybky.



Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

korytnačky

Chov a starostlivosť o suchozemské korytnačky

Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po…

psie plemená

10 najobľúbenejších plemien psov na Slovensku

Na svete existujú stovky psích plemien rôznych veľkostí, tvarov, farieb a temperamentov, pričom každá rasa psov má svojich milovníkov a históriu. Niektoré plemená psov sú však natoľko obľúbené, že ďaleko prevyšujú počty…