Čo s vianočným stromčekom po Vianociach?

Tipy na recykláciu vianočného stromčeka

Po Vianociach a novom roku vianočný stromček rýchlo vädne a opadávanie ihličia sa zrýchľuje. Jeho úloha v domácnosti sa skončila, no vianočný stromček sa dá využiť aj po vianočných sviatkoch. Vianočný stromček môžete recyklovať viacerými spôsobmi:

1. Ochrana rastlín pred mrazom

I keď ste svoje trvalky, ovocné a okrasné stromčeky, cesnak a inú zeleninu už isto zateplili pred nízkymi teplotami, tie najväčšie mrazy väčšinou prichádzajú až v januári, takže dodatočná tepelná izolácia im pomôže. Čečina je na tento účel ideálnym izolačným materiálom. Jednoducho poolamujte ihličnaté konáriky a prikryte nimi vaše rastliny. 

2. Mulč

Ihličnaté stromy sú výborný materiál na výrobu mulču. Ich drevo sa oproti listnatým stromom rozkladá pomalšie a poskytuje tak dlhodobejšiu ochranu pre pôdu a rastliny. Využitím štiepkovača si tak pripravíte ideálny mulč na nasledovnú sezónu v záhrade.

3. Kompost

Vianočný stromček môžete vložiť i do kompostu, no keďže drevo ihličnanov sa rozkladá pomalšie, vyžaduje si rozdrvenie na veľmi malú frakciu (piliny), čo jeho dekompozíciu urýchli.

4. Palivo

Ak vykurujete domácnosť drevom, môžete vianočný stromček použiť aj ako palivo. Ihličnany nie sú však vhodné do krbu, pretože obsahujú veľa živice, ktorá pri horení spôsobuje prskanie a odskakovanie uhlíkov čo môže spôsobiť požiar.

5. Využitie kmeňa vianočného stromčeka

Ak máte motorovú pílu, môžete kmeň narezať na 5 cm kolieska, ktoré využijete ako obrubník pre záhony v záhrade. Šikovnejší majstri dokážu z kmeňa vytvoriť i vtáčie búdky, hotely pre užitočný hmyz,  prípadne rôzne dekorácie.

6. Skrýša alebo hračka pre zver

Ak na použitý vianočný stromček rozvešáte loj prípadne naň umiestnite krmítko, môžete ho umiestniť do záhrady, kde bude slúžiť ako ihrisko pre vtáky. Vianočné stromčeky sa často využívajú aj ako hračky pre zvieratá v zoo, prípadne ako skrýša pre ryby v rybníkoch a menších jazierkach.

Zber použitých vianočných stromčekov

Niektoré mestá a obce organizujú každoročný zber vianočných stromčekov, čo je najjednoduchší spôsob ako zužitkovať vianočný stromček.  Mestá následne použijú vianočné stromčeky na výrobu mulču, kompostu prípadne iné účely, ktoré sme už spomínali. Takéto zbery sa robia vo veľkom, takže sú aj efektívnejšie.

Podobné témy

Sledujte nás