Invázne dreviny na Slovensku


invázne stromy

Invázne dreviny sú nepôvodné druhy, ktoré sa agresívne šíria čím ohrozujú pôvodné dreviny na Slovensku.

Tieto dreviny sa na územie Slovenska dostali následkom zámerného rozširovania pre hospodárske, okrasné, prípadne experimentálne rastliny. Vo voľnej prírode sa však správajú invazívne a tým redukujú pôvodnú biodiverzitu. Medzi najznámejšie invazívne dreviny patria:

invázne rastliny - agátAgát Biely (Robinia Pseudoacacia)

Agát biely bol privezený začiatkom sedemnásteho storočia zo Severnej Ameriky a u nás sa rozšíril počas agátovej mánie asi pred 200 rokmi. Na našom území je rozšírený hlavne v teplejších oblastiach a v podhorskom stupni. Je to stredne vysoký strom s nepárne perovitými listami a od mája do júna bielymi, výrazne voňavými kvetmi. Problémom tejto inváznej dreviny je, že v agátových porastoch nič iné nerastie, pretože v okolí stanovišťa tejto dreviny sa zhoršuje kvalita pôdy a jeho eliminácia je takmer nemožná, keďže po vypílení znova vyrastie.

invazívne rastliny na slovenskuPajaseň žliazkatý (Ailanthus Altissima)

Tento dekoratívny strom vysoký 20 až 25m pochádza pôvodne z Číny a do Európy bol privezený v polovici osemnásteho storočia. Na Slovensku sa vyskytuje v južnejších oblastiach. Má veľké, nepárne perovito zložené listy a oranžové konáre. Súkvetia vo forme vrcholových metlín kvitnú v júni až v auguste. Pajaseň je veľmi odolný vďaka tolerancii voči suchu, presolenej pôde, znečistenému ovzdušiu a málo výživným pôdam, Vytvára veľké množstvo semien a preto sa rýchlo šíri. Jeho korene vylučujú látku, ktorá redukuje rozkoreňovanie konkurenčných druhov. Šíri sa hlavne z veľkých miest a sídiel kde vytvára monokultúrne spoločenstvá.

invázne stromyJavorovec Jaseňolistý (Negundo Aceroides Moench)

Jeho pôvodným domovom je Severná Amerika a do Európy bol privezený koncom 17. Storočia ako okrasná drevina. Široká koruna dosahuje výšku 20 m. Má protistojné nepárne perovito zložené listy a žltozelené kvety. Je nenáročný na obsah živín v pôde, odolný voči mrazom, znečistenému prostrediu a preto sa často vysádzal v parkoch. Vo voľnej prírode je nebezpečný pre vegetáciu v okolí vodných tokov a lužných lesov

invázne druhySumach Pálkový (Rhus Typhina)

Tento okrasný ker alebo malý strom pochádza z východnej časti severnej Ameriky. Má nepárne perovito zložené listy, ktorých farba sa na jeseň výrazne sfarbuje do žlto červených tónov. Kvety sú usporiadané do nápadne dlhých koncových metiel ktoré sú veľkým lákadlom pre včely. Rozmnožuje sa aj podzemnými poplazmi a preto sa veľmi rýchlo šíri a obsadzuje ďalšie stanovištia a tak vytláča pôvodné dreviny. Pre svoj exotický vzhľad je pestovaný aj v menších záhradách, no aj tam sa invázne rozširuje poplazmi napríklad v trávniku a preto musí byť neustále regulovaný.

invazívne rastliny zoznamBeztvarec krovitý (Amorpha Fruticosa)

Pôvodne pochádza zo Severnej Ameriky. Na územie Slovenska s dostal v polovici 19. Storočia ako okrasná drevina používaná v parkoch a záhradách. Má mnohojarmové nepárne perovito zložené listy a biele kvety usporiadané v dlhých strapcoch. Rozmnožuje sa semenami, no aj vegetatívne a je tolerantný voči málo výživným pôdam a preto sa používa aj ako pôdopokryvná rastlina. Problémy spôsobuje hlavne pozdĺž vodných tokov a v lužných lesoch južného Slovenska, kde ohrozuje pôvodné rastliny. Zdroj: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky

Autor: Jakub Durdík



Podobné témy

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

trezalka bylinka

Ľubovník bodkovaný, prírodný liek nielen na nervy

Trezalka, čarovník, svätojánska bylina – to všetko sú ľudové názvy pre ľubovník bodkovaný. Na svete existuje viac ako 400 variet ľubovníka a je rozšírený takmer po celej planéte. Od nepamäti ho ľudia používali ako liek,…

bazová limonáda

Recept na domáci bazový sirup

Leto je obdobím kedy si vychutnávame slnko, kúpanie, zmrzlinu,… a samozrejme bazový sirup. Domáca príprava bazového sirupu je veľmi jednoduchá a výsledok naozaj stojí za to. Baza čierna je účinná liečivá rastlina s…

repik

Repík lekársky - účinky a použitie

Repík lekársky je jedna z najznámejších liečivých byliniek i vďaka jeho nezameniteľnému vzhľadu no najmä pre jeho účinky na organizmus. Poznáme viac ako 12 rozličných druhov repíka, ktorý sa vyskytuje po celej Európe,…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 20.11.2023 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

alchemilka účinky

Alchemilka obyčajná - účinky a použitie

Svoj názov dosala alchemilka podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnosti kvapiek vody na listoch tejto rastliny premieňať kovy na zlato. Alchymisti verili v magickú silu týchto kvapiek, ktoré…