Mušky v kvetináči

Ako sa zbaviť mušiek v kvetináči

Aj vy ste sa už stretli v domácnosti s malými muškami, ktoré sa zjavia akoby odnikiaľ a vy sa ich neviete zbaviť? Tieto malé mušky sa volajú Smútivky (Bradysia paupera) a i keď nie sú nebezpečné, dokážu byť veľmi nepríjemné a vytrvalé. Tieto mušky žijú v larválnej fáze v zemine, ktorú používame aj v kvetináčoch. Ako náhle sa dostane substrát obsahujúci smútivky k vám domov, rýchlo sa rozmnožia do všetkých kvetináčov kladením vajíčok, čo je podstata ich akoby nekonečného počtu. V prirodzenom vonkajšom prostredí majú dostatok predátorov, ktoré ich počty udržujú pod kontrolou, no v interiéri musíme riešiť problém ako sa zbaviť mušiek v kvetináčoch sami.

mušky v kvetináčiSmútivka (Bradysia paupera), je malá muška dorastajúca do dĺžky cca 3 mm s tmavým telom a priesvitnými krídlami. Jej larvám sa darí vo vlhkej pôde bohatej na organické živiny, ktorými sa živí. Voľným okom sa tieto miniatúrne larvy nedajú pozorovať, no ako náhle sa premenia na mušky, dokážu byť nepríjemné. V podobe mušky žije smútivka maximálne 7 dní, počas ktorých nakladie do pôdy vajíčka. Larvy, ktoré sa z nich vyliahnu sa vyvíjajú cca 3 týždne a potom sa premenia na dospelé mušky.

Smútivky sú v štádiu mušiek veľmi nepríjemné, no neštípu ani nijak inak človeku neškodia. Larvy sa živia organickými zložkami substrátu v kvetináčoch a najmenšími vlásočnicami koreňov rastlín. Vo väčšine prípadov nedokážu smútivky dospelú rastlinu ohroziť, no pri premnožení môžu spôsobiť zahnívanie koreňov a zhoršenie zdravotného stavu rastliny. To platí najmä pri malých sadeničkách a rastlinkách. Smútivky si ľudia často zamieňajú za vínne mušky, ktoré sa však na rozdiel od smútiviek živia najmä zrejúcim ovocím.

Ako sa zbaviť mušiek v kvetináči

1. Manuálna redukcia smútiviek

Smútivkám sa darí vo vlhkej pôde, takže ich nadmerný výskyt môže byť znakom nadmerného zalievania rastlín. Ak však necháme vrchnú 5 cm vrstvu zeminy v kvetináčoch úplne vyschnúť medzi zálievkami, môžeme populáciu mušiek značne zredukovať. Ďalšou možnosťou redukcie počtu smútiviek sú lepiace pásiky na hmyz rozmiestnené v blízkosti kvetináčov.

2. Chemická ochrana

Najspoľahlivejší spôsob ako sa zbaviť mušiek v kvetináči je použitie insekticídnych prípravkov s účinnou látkou pyretrin. Aby bol insekticíd účinný je ho potrebné aplikovať v predpísanej dávke vo všetkých kvetináčoch v dome alebo byte a to v trojdňových intervaloch počas troch týždňov. Jeho aplikácia postrekom pôdy v kvetináči je rýchla a bezpečná.

3. Organický boj proti Smútivkám

Proti smútivkám a inému škodlivému hmyzu žijúcom v pôde môžeme zasiahnuť aj biologickým spôsobom. Využívajú sa na to najmä parazitické hlístice (Steinernema feltiae), ktoré larvy napádajú a zabíjajú. Ich aplikácia sa využíva najmä na väčších plochách, skleníkoch a jedlých rastlinách. Hlístice sú dnes už ľahko dostupné a ich aplikácia veľmi jednoduchá.

 

Zdroj foto: www.learningwithexperts.com

 

Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Podobné témy

Sledujte nás