Plemeno romanovská ovca a jeho chov

Romanovské ovce nachádzajú vďaka svojim vlastnostiam uplatnenie aj v moderných chovoch oviec.

Plemeno romanovská ovca pochádza z horného povodia rieky Volgy v Rusku (severovýchodne od Moskvy) a ich meno je odvodené od rovnomenného názvu mesta Romanov. Do západnejších častí Európy a následne do celého sveta sa romanovské ovce rozšírili v 18. Storočí.

Plemeno Romanovská ovca

Romanovské ovce chov
Baran plemena romanovcká ovca

Romanovské ovce majú stredný až veľký telesný rámec a krátky chvost v čom sa podobajú iným severoeurópskym plemenám oviec. Hmotnosť tohto bezrohého plemena oviec dosahuje pri baranoch 55 až 80 kg zatiaľ čo pri ovciach 40 až 50 kg.

Plemeno romanovská ovca má tmavošedé sfarbenie s typickou bielou lysinou na hlave. Ich vlna je polojemná a je špecifická tým, že svetlejšia podsada je dlhšia ako tmavé pesíky (po ostrihaní je romanovská ovca tmavá). Jahňatá sa rodia čierne. Kožuchy romanovských oviec sú veľmi kvalitné – hebké a ľahké, no napriek tomu pevné s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami.

Romanovské ovce sú veľmi silné a počasiu odolné zvieratá. Veľmi dobre sa prispôsobili chladnému vnútrozemskému počasiu a kratšiemu vegetačnému obdobiu. Vďaka tomu romanovské ovce dospievajú veľmi rýchlo (už v 3 až 4 mesiaci) a môžu sa rozmnožovať v akomkoľvek ročnom období a to až dva krát ročne. Nie je pritom zvláštnosťou ak sa bahnici narodia štvorčatá, pätočatá alebo dokonca šestorčatá (zaznamenaný rekord je 9 jahniat v jednom vrhu).

Použitie plemena romanovská ovca

romanovské ovce
Bahnica plemena romanovská ovca

Romanovské ovce sa tradične využívajú ako kožuchové plemeno no vďaka svojim reprodukčným schopnostiam sa dnes často používajú aj ako plodné plemeno. Pre plemeno sú vhodnejšie intenzívne podmienky chovu. Dobré chovné podmienky sú dôležité najmä počas bahnenia a po bahnení.

Plodnosť romanovských oviec sa využíva pri krížení s inými (najmä mäsovými) plemenami a to tak že bahnica romanovskej ovce sa necháva pripustiť baranmi plemien ako napr. suffolk alebo texel. Romanovská ovca dokáže v priebehu dvoch rokov vrhnúť až tri krát (tri až päť jahniat v každom vrhu) čo zabezpečuje vysokú produkciu jahniat s vysokou výťažnosťou. Vďaka tomu sa romanovské ovce v súčasnosti využívajú v mnohých vysokoprodukčných chovoch.

Jakub Durdík
Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Podobné témy


10 najkrajších plemien koní

10 najkrajších plemien koní

Kone uchvacujú ľudský zmysel pre krásu a ušľachtilosť už po stáročia. Ľudia budovali na konských chrbtoch celé civilizácie a iní ich na koňoch dobíjali. Preto zostali kone vo viacerých kultúrach symbolom vytrvalosti,…


Sliepky na okrasu či pre úžitok?

Sliepky na okrasu či pre úžitok?

 V prvom rade sa treba rozhodnúť, či chcete sliepku okrasnú, alebo má slúžiť úžitku. Vyberať môžete z veľkých i malých plemien. Ak chcete sliepku pre úžitok, vyberte si z veľkých plemien, ktoré majú vyššiu znášku aj…


Plemeno sliepok Hempšírka a jeho využitie

Plemeno sliepok Hempšírka a jeho využitie

Hempšírky vynikajú svojou univerzálnosťou a preto ich drobnochovatelia môžu chovať na vajcia i na mäso. Plemeno hempšíriek patrí medzi stredne ťažké plemená hrabavej hydiny. Je to silná, vitálna hydina a oproti iným…


Všetko čo potrebujete vedieť o kačacích vajciach

Všetko čo potrebujete vedieť o kačacích vajciach

A to je škoda, pretože kačacie vajíčka sú vynikajúce. Jednoducho povedané sú väčšou a výživnejšou verziou tých slepačích. Majú väčší a bohatší žĺtok a vyššiu koncentráciu živín oproti štandardnému slepačiemu vajcu. Sú…

Sledujte nás