10 najkrajších popínavých rastlín


ťahavé rastliny

Vybrali sme tie najkrajšie ťahavé rastliny vhodné do záhrady. Nechajte sa inšpirovať:

Popínavé rastliny dokážu vdýchnuť život holej tehlovej stene, pergole, plotu alebo akejkoľvek inej konštrukcii a spraviť ju zelenšou a prívetivejšou. Okrem toho sa ťahavé rastliny často využívajú aj na zakrytie nevzhľadných múrov, stĺpov a stavieb.

Tieto úlohy vie splniť viacero druhov rastlín, z ktorých sme vybrali niekoľko popínavých stálozelených ako aj opadavých rastlín. Všetky ťahavé rastliny v našom výbere sú vhodné na pestovanie do našich klimatických podmienok, sú vizuálne atraktívne a najmä majú spoločnú vlastnosť ťahať sa do výšky po rôznych oporách. V záhrade sa môžu využiť ako popínavé rastliny na plot, pergolu, múr, no aj ako popínavé rastliny do kvetináča na balkón, či terasu.

To ktoré si zvolíte záleží už len na vašom vkuse a dizajne vašej záhrady či domu. Užite si výber:

1. Pavinič Parthenocissus

popínavé rastliny na plot Ak hľadáte rýchlorastúcu popínavú rastlinu, nezabudnite na pavinič, ktorý dokáže porásť steny, altánky či pergoly veľkou rýchlosťou (1 - 2 m za sezónu). Pavinič je ideálnou ťahavou rastlinou aj na porastenie stien a budov, pretože sa na povrchy prichytáva neinvazívne a nenarušuje ich štruktúru. Budovy porastené paviničom sú chránené pred poveternostnými podmienkami a počas leta sa neprehrievajú. Atraktívne listy paviniča menia počas sezóny farbu a najmä počas jesene sa jeho listy sfarbujú do výrazných odtieňov červenej a ponúkajú tak nádherné divadlo. Pavinič je natoľko životaschopný, že sa invazívne rozrastá do všetkých smerov a musí sa držať pod kontrolou pravidelným rezom. Najznámejšie druhy paviniča pestované vo forme opadavých popínavých rastlín sú pavinič päťlistý (Parthenocissus quinquefolia)  - na fotke a pavinič trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata).    

Výška: 10 – 15 m
Podmienky pestovania: Slnečné stanovisko (pre vyfarbenie listov), akýkoľvek typ pôdy

2. Plamienok horský Clematis montana

popínavé kvetyPlamienok známy aj pod názvom klematis je obľúbenou záhradnou trvalkou, ktorá porastá menšie opory a vyniká nádherným kvitnutím. Plamienok horský má však mohutnejší vzrast a preto sa často používa aj ako kvitnúca popínavá rastlina, ktorá dokáže porásť ploty, pergoly a iné konštrukcie. Plamienok horský vie počas leta premeniť svoje opory na záplavu jasných, voňavých kvetov, takže je v záhradnej architektúre vysoko cenený. Je to odolná, rýchlorastúca a nenáročná rastlina, ktorá si nevyžaduje veľa starostlivosti. Pre svoj popínavý vzrast potrebujú plamienky opory s užším priemerom (napr. pletivo), pretože ich úponky sú kratšie.  

Výška: 6 - 8 m
Podmienky pestovania: slnko až polotieň, priepustná pôda zatienená porastom

Viac o pestovaní plamienka nájdete v téme: pestovanie a druhy plamienka

3. Zemolez Lonicera

popínavé rastliny neopadavéDo rodu rastlín zemolez patria okrem známeho zemolezu kamčatského (ker s chutným bobuľovitým ovocím) aj mnohé popínavé druhy, ktoré sú ideálnymi ťahavými rastlinami do záhrady. Väčšina popínavých zemolezov je poloopadavá (zemolez ovíjavý, zemolez japonský, zemolez vždyzelený, a ďalšie), no nájdu sa aj stálozelné popínavé zemolezy ako napríklad zemolez henryho (Lonicera henryi), ktorému väčšinou listy neopadajú ani počas našich chladných zím. Popínavé zemolezy sú nenáročné rastliny, ktoré sa ťahajú a rozširujú po rôznych konštrukciách a počas leta (jún až september) kvitnú pestrofarebnými, rúrkovitými kvetmi, z ktorých sa vyvinú tmavomodré plody. Zaujímavé sú však najme pre ich lesklo-zelené, kožovité listy vytvárajúce atraktívnu textúru. Zemolez je ideálna ťahavá rastlina na porastenie altánku, pergoly či akejkoľvek inej konštrukcie.

Výška: niekoľko metrov (podľa druhu, napr. zemolez henryho cca. 5 m)
Podmienky pestovania: Polotieň (závisí od druhu zemolezu), priepustná pôda

4. Popínavé ruže Rosa

popínavé ruže kvitnúce celé letoTakmer všetky moderné aj historické druhy ruží majú svoje popínavé verzie, ktoré sa často používajú ako nádherné kvitnúce ťahavé rastliny porastajúce rôzne preliezky, pergoly a ploty. Popínavé ruže rozdeľujeme do dvoch skupín: climber a rambler. Ruže climber dorastajú do 2 až 6 m a v jednej sezóne kvitnú viac krát, zatiaľ čo ruže rambler dorastajú až do výšky 6 – 10 m a kvitnú len raz ročne. Popínavé ruže sú neodmysliteľnou súčasťou najmä klasických a romantických záhrad.

Výška: 2 – 10 m podľa druhu
Podmienky pestovania: Slnečné stanovisko priepustná pôda

Viac o pestovaní ruží nájdete v téme: pestovanie a druhy ruží

5. Brečtan Hedera

popínavé rastliny stálozelenéAk spomenieme popínavé rastliny, väčšine ľudí napadne ako prvý práve brečtan. Táto rýchlorastúca stálozelená popínavá rastlina sa často využíva na porastenie pergol, múrov a rôznych konštrukcií, kde zohráva hlavnú úlohu jeho hustá, zelená textúra, ktorá pretrváva aj počas zimy. Brečtan je veľmi odolná a prispôsobivá ťahavá rastlina, ktorú je potrebné držať pod kontrolou rezom. Úponky brečtanu môžu vrásť do rôznych štrbín a puklín stien a následne ich rozrušiť a preto sa brečtan neodporúča na porastenie budov (existujú aj menej agresívne druhy ako napr. Hedera colchica, ktoré tak nerozrušujú povrchy). Existuje mnoho druhov a kultivarov brečtanu s rôznymi tvarmi listov, vzrastom, farbami (vrátane panašovaných kultivarov). Brečtan sa vďaka svojej odolnosti často používa aj ako pôdopokryvná rastlina.  

Výška: 3 – 5 m podľa druhu
Podmienky pestovania: polotieň a priepustná pôda

6. hortenzia popínavá Hydrangea petiolaris

popínavé kvitnúce rastlinyTáto drevnatá opadavá rastlina je ďalšou alternatívou pre kvitnúce popínavé rastliny, ktoré môžu porásť pergoly, terasy a dokonca aj budovy. Popínavá hortenzia je atraktívna veľkými listami a nádherným kvitnutím počas leta, pričom dokáže kvitnúť aj v polotieni. Na svoj rast potrebuje popínavá hortenzia silnú oporu a stanovisko chránené pred vetrom. Spočiatku rastie pomaly, no ako náhle sa poriadne zakorení, dokáže mohutným vzrastom oživiť dom či záhradu na mnoho sezón, bez toho aby si vyžadovala strihanie alebo inú starostlivosť.  

Výška: 4 – 12 m
Podmienky pestovania: polotieň a priepustná pôda s dostatkom vlahy

7. Vistéria Wisteria

ťahavé rastliny na pergoluVistéria patrí k najfarebnejším ťahavým rastlinám vôbec. Táto popínavá rastlina vytvára počas neskorej jari nádherné strapce kvetov, ktoré dokážu svojou vôňou a jasnými farbami pozdvihnúť každú záhradu na vyššiu úroveň. Vistéria je odolná a rýchlo rastúca popínavka, ktorá dokáže rýchlo porásť akúkoľvek pergolu, stenu či konštrukciu pričom s dostatočne veľkou oporou dokáže vyrásť do obrovských rozmerov. Vistéria je dostupná v rôznych farbách kvetov (odtiene fialovej, ružovej, modrej a bielej).

Výška: 8 – 10 m
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a priepustná pôda s dostatkom vlahy

8. Vlkovec veľkolistý Aristolochia macrophylla

popínavé rastliny na terasuVlkovec je v našich podmienkach netradičná popínavá rastlina s veľkými listami v tvare srdca, ktorá úplne zakrýva oporu po ktorej sa ťahá. Je zaujímavý najmä sýtozelenou textúrou, pretože jeho exotické, krčiaškovité kvety sú skryté pod listami. Vlkovec veľkolistý veľmi rýchlo rastie (1 – 2 m ročne) a vyžaduje si stabilnú oporu, schopnú uniesť váhu tejto hustej ťahavej liany.  Využíva sa na porastenie pergol, plotov, stĺpov a iných konštrukcií v tienistých častiach záhrad.  

Výška: 5 – 10 m
Podmienky pestovania: polotieň až tieň, priepustná pôda s dostatkom vlahy

9. Schizandra čínska Schisandra chinensis

liečivá popínavá rastlinaAk hľadáte peknú popínavú rastlinu, ktorá navyše prináša jedlé plody, zvážte schizandru čínsku. Aj keď je to subtropická rastlina, v našich podmienkach dokáže bez problémov prežiť na chránených stanoviskách a najmä v teplejších oblastiach. Môže porásť rôzne konštrukcie vrátane pergol či plotov, ktoré zakryje hustým porastom listov. Prvé úrody drobných červených plodov plných vitamínov môžete čakať až po 6. Rokoch od výsadby (podobne ako u kivi), pričom je vhodné zasadiť minimálne dve rastliny kvôli opeľovaniu.   

Výška: 8 – 12 m
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko s tieňom pri základni/koreňoch schizandry, priepustná, výživná pôda s dostatkom vlahy

10. Pohánkovec čínsky Fallopia aubertii

ťahavé kvitnúce rastlinyAk chcete čo najrýchlejšie nechať  porásť akúkoľvek konštrukciu popínavou rastlinou, vyberte si tohto rekordmana v rýchlosti rastu (2 – 4 m ročne).  Invazívny rast pohánkovca čínskeho je však potrebné držať pod kontrolou rezom a preto siahnite po tejto alternatíve len ak obľubujete naozaj bujné porasty v záhrade. Pohánkovec je okrem bujného, džunglovitého rastu zaujímavý aj bielymi súkvetiami počas leta. Táto popínavá liana sa využíva na porastenie múrov, pergol, plotov a iných konštrukcií, ktoré časom úplne pohltí. Drobné bobule tejto invazívnej rastliny sú jedovaté.   

Výška: 10 – 15 m
Podmienky pestovania: slnko až polotieň a priepustná pôda

 

Do nášho výberu sa nezmestilo veľa druhov ťahavých rastlín, ktoré takisto stoja za zmienku.

Sú to najmä Trúbkovec koreňujúci (Campsis radicans) – do teplejších polôh, kivi (Actinidia), Akébia päťpočetná (Akebia quinata) – do teplejších polôh, Hlohyňa (Pyracantha), chmeľ obyčajný (Humulus lupulus), Bršlen Fortuneov (Euonymus fortunei) a mnoho iných popínavých rastlín.

Máte tip na popínavú rastlinu, ktorá by nemala v našom zozname chýbať? Budeme radi ak nám o nej dáte vedieť v komentári tejto témy.

 Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…