Recept na domáci ružový olej

Ako si jednoducho vyrobiť ružový olej

Ružový olej sa už po stáročia používa v rôznych kultúrach najmä vďaka jeho schopnosti uchovať jedinečnú vôňu ruže, ktorá upokojuje nervový systém, zmierňuje stres a priaznivo pôsobí na psychiku človeka. Ružový olej sa s obľubou pridáva do kúpeľov, využíva sa na masáž, ako parfum a na mnoho ďalších foriem aromaterapie. Esenciálny ružový olej sa vďaka jeho priaznivým účinkom na pleť hojne využíva aj pri výrobe kozmetických prípravkov a vďaka svojmu všestrannému využitiu sa stal jedným z najpoužívanejších liečivých olejov v súčasnosti.

Aj malé množstvo ružového oleja dokáže uvoľniť ukľudňujúcu vôňu ružových lupeňov a preto je aj dnes často využívaný a žiadaný. Najkoncentrovanejšiu vôňu ruží obsahujú esenciálne ružové oleje, ktorých komplikovaná výroba zahŕňa viacnásobnú destiláciu a vyžaduje si až niekoľko litrov ružových lupeňov na výrobu jediného mililitra finálneho produktu, ktorého cena zodpovedá náročnosti jeho prípravy. Oveľa dostupnejšou alternatívou je ružový olej vyrobený maceráciou ružových kvetov v za studena lisovanom rastlinnom oleji, ktorý má porovnateľné účinky.  

Ružový olej a jeho výroba

Ak sa naučíte ako si vyrobiť ružový olej svojpomocne doma, ušetríte financie a najmä budete vedieť aké ingrediencie bude váš ružový olej obsahovať. Pri výrobe ružového oleja je najdôležitejšie, aby čo najviac esenciálnych olejov prešlo z kvetov ruží do liečivého oleja a preto je potrebné zvoliť správny postup:

Recept na ružový olej

Ingrediencie:

kvety ruže pestované bez pesticídov (ideálne sú divoké a historické ruže, ktoré sú aromatickejšie ako moderné druhy ruží)

Rastlinný olej lisovaný za studena (ricínový /hroznový/slnečnicový/mandľový)

Postup prípravy:

ružový olej postup1. Na prípravu ružového oleja budeme potrebovať čerstvé alebo sušené kvety ruže. Výhodou čerstvých kvetov je, že obsahujú viac arómy a teda aj olej z nich vyrobený, bude koncentrovanejší. Čerstvo odtrhnuté kvety ruží by mali byť v plnom kvete (úplne otvorené) a nemali by byť mokré od dažďa či rosy.

2. Z ružových kvetov oddelíme lupene a stredové časti kvetu od zelených okvetných lístkov a stoniek a naplníme nimi uzatvárateľný sklenený pohár alebo fľašu (ak sú lupene zvonku vlhké, necháme ich chvíľu presušiť, aby sme sa zbavili prebytočnej vody). Snažíme sa o to, aby sme do pohára vložili čo najviac ružových lupeňov a stredových častí kvetu ruže.

ruzovy olej vyroba3. Ružové lupene zalejeme rastlinným olejom tak, aby v ňom boli úplne ponorené (pohár/fľašu nezalievame doplna - od okraja necháme 2 cm pre prípad zväčšovania objemu). Môžeme na to použiť akýkoľvek panenský rastlinný olej lisovaný za studena, no ideálne sú oleje, ktoré nemajú silnú arómu ako sú napríklad ricínový alebo hroznový olej. Zmes premiešame/postláčame lyžicou aby sme sa uistili, že v nej nezostali žiadne vzduchové bubliny.

4. Pohár/fľašu uzavrieme tak, aby sme zamedzili prístupu vzduchu a uložíme ju na slnečné (okenný parapet) alebo ešte lepšie na vyhrievané tmavé miesto (napr. povala v lete), kde sa budú lupene ruží macerovať 4 až 6 týždňov. Pri macerácii je dôležitá vyššia teplota, ktorá však nemôže neprekročiť 45 °C.

5. Ružový olej po macerácii precedíme cez jemné plátno tak, aby v ňom nezostali žiadne rastlinné zvyšky.

6. Čistý ružový olej skladujeme v dobre uzavretých, tmavých fľašiach, z dosahu slnečného svetla a v chlade (pivnica. špajza)

Naše tipy:

Ružový olej má pri vhodných skladovacích podmienkach (tma, chlad) dlhú životnosť (mesiace až roky), no v prípade nedostatku vhodných skladovacích priestorov je možné životnosť oleja predĺžiť pridaním vitamínu E (napr. z gélových kapsúl) ešte pred maceráciou.

Proces lúhovania môžete urýchliť vložením zmesi (rastlinného oleja a kvetov ruží) do pomalého tlakového hrnca s nastaviteľnou teplotou a lúhovaním (5 hodín) pri stálej teplote 38 – 49 °C. Dôležité je však neprekročiť toto teplotné rozpätie, pretože by to mohlo spôsobiť rozklad účinných látok v ružiach.

Ak chcete získať ešte koncentrovanejší ružový olej, proces macerácie/lúhovania môžete zopakovať po precedení oleja s ďalšou dávkou kvetov ruží.

ružový olej na pleť

Využitie ružového oleja:

Doma vyrobený ružový olej môžete použiť na viacero spôsobov:

• Parfum

• Masážny olej

• Pridanie arómy na rôzne predmety (vrecúška, utierky)

• Prísada na výrobu domácich mydiel a kozmetických prípravkov

• Rôzne formy aromaterapie

 

Ak vyskúšate tento recept, budeme radi ak nám dáte v komentároch tohto článku spätnú väzbu o príprave a výslednom ružovom oleji.

 

Užitočné informácie:

1. Všetko o pestovaní ruží a ich druhoch: ruže a ich druhy

2. Ako si vytvoriť ružovú záhradu: ružová záhrada

 

Použité zdroje: organicfacts.net, healthline.com, thedailygardener.com

Autor:
Katka Ondeková

Viac článkov od Katka Ondeková

Podobné témy

Sledujte nás