Správny okamih zberu byliniek alebo kedy zbierať liečivé rastliny

Pri zbere byliniek je veľmi dôležité byť v správny čas, na správnom mieste.

Bola by škoda, aby neznalosť o tom, kedy treba zbierať liečivé rastlinky, nakoniec spôsobila to, že liečivé rastliny prídu o vzácne obsahové látky. Ak zbierame bylinky, či už vo svojej záhradke, alebo vo voľnej prírode, mali by sme ich poznať, pretože stále sa objavujú situácie, keď si ľudia pletú dobrú rastlinu s jedovatou. Dôležité je tiež nezbierať bylinky, a vlastne vôbec nič, čo rastie pri cestách, na miestach kde sa venčia psy, a tiež tam, kde sa používajú postreky.

Správny čas zberu byliniek

Pri zbere byliniek, ktoré chceme mať do zásoby, treba postupovať podľa dôležitých krokov: Väčšina byliniek dosahuje zberovú zrelosť tesne pred kvitnutím, alebo počas kvitnutia. Zberová zrelosť znamená, že bylinka obsahuje najviac aromatických a účinných látok. Dobrý záhradník, ktorý pestuje bylinky, to pozorne sleduje. Nepriaznivé vplyvy môžu totiž posunúť zber byliniek. Na zber vplývajú aj zlé poveternostné podmienky - upršané leto, studená či dlhá zima.

Pre zber rastlín  platia dôležité pravidlá:

Listy sa zbierajú ráno, keď spadne rosa.

Kvety sa zberajú na poludnie.

Korene sa zberajú večer.

V daždi sa nikdy nezberá. Rastlinné pletivá sú vtedy plné vody. No je dobre, keď niekoľko dní pred zberom poprší, uľahčí nám to prácu v tom, že netreba rastlinky umývať.

Zuzana Gadušová
Autor:
Zuzana Gadušová

Viac článkov od Zuzana Gadušová

Podobné témy

Sledujte nás