Voľný čas koní


kone sa hrajú

Nech by bol kôň ustajnený v tej najlepšej stajni, potrebuje mať vytvorené podmienky na aktívny oddych.

Pod pojmom oddych sa rozumie predovšetkým pobyt vo výbehu – či už na niekoľko hodín denne alebo na celé týždne. Tieto zmeny v charaktere prostredia, najmä  vyhnanie na pastvisko, nesmú byť náhle. Okrem iného aj preto, že kôň potrebuje na adaptáciu svojho zažívacieho traktu vždy určitý čas. Väčšina koní privíta pobyt na pastvine. Výnimku tvoria prešľachtené plemená jazdeckých koní, ktoré sú natoľko zvyknuté na pracovné nasadenie, že už nie sú schopné odreagovať sa. Zaujímavé je aj to, že kone po takomto oddychu často znižujú svoje špičkové výkony. Nieje celkom jasné, či je na príčine to, že si priveľmi „ duševne “ oddýchli, alebo to, že sa na istý čas vrátili do svojho prirodzeného prostredia a trochu „ pozabudli “ na svoje povinnosti. Pobyt koní na pastvinách alebo vo výbehu sa však chovateľovi vždy oplatí. Vraví sa že je to pre kone najlepší lekár.

Hry

Hra je pre mladé kone základnou formou vzájomnej komunikácie. Tak ako všetky mláďatá, aj žriebätá rady napodobňujú súboje. Navyše kone s obľubou vyhľadávajú aj osobný kontakt. To si treba uvedomiť najmä pri chove iba jedného zvieraťa. Vtedy sa partnerom koňa musí stať človek.

Slnečný kúpeľ

Kone si na pastvisku, najmä v teplom a slnečnom počasí, oveľa častejšie líhajú než v stajni. Niekedy vzbudzujú dojem, že pritom ani nevnímajú svoje okolie. Stačí sa však k nim iba priblížiť a rýchlo zareagujú.

Zlozvyky

Výsledkom „ nudy “ pri dlhšom pobyte v stajni môžu byť niektoré zlozvyky nielen v správaní, ale aj v určitých zvláštnych pohyboch zvieraťa, ako je napríklad kývanie hlavou z boka na bok – kolísanie. Kone niekedy glgajú vzduch, alebo ohrýzajú zariadenie stajne. Takéto zlozvyky častejšie mávajú kone chované v stajni než tie, čo žijú na pastvinách.

Podriemkavanie

Zvyčajne pri ňom pokrčia zadnú nohu, tak že sa dotýkajú zeme iba predným okrajom kopyta. Privrú viečka a hlava im mierne poklesne. Ak zvieratá žijú v stáde, jedno vždy zostáva v strehu.

Oddych zadných končatín

Kone si často uvoľňujú zadné končatiny. Nie azda preto, aby ich odbremenili od ťarchy telesnej hmotnosti. Jej väčšina beztak spočíva na predných končatinách. Je to preto, aby znížili zaťaženie kĺbov. Ak zviera často zdvíha iba jednu zadnú nohu, treba ju pozorne prezrieť, či nie je poranená.



Podobné témy

choroby u sliepok

Najčastejšie choroby a parazity sliepok

Každý chovateľ by chcel chovať silné a zdravé sliepky, ktoré mu budú prinášať dlhodobý úžitok vo forme kvalitných vajíčok a mäsa. Chov však so sebou prináša aj rôzne choroby sliepok, ktoré môžu ohroziť ich zdravie a…

plemená koní

10 najkrajších plemien koní

Kone uchvacujú ľudský zmysel pre krásu a ušľachtilosť už po stáročia. Ľudia budovali na konských chrbtoch celé civilizácie a iní ich na koňoch dobíjali. Preto zostali kone vo viacerých kultúrach symbolom vytrvalosti,…

Sliepky marans

Maransky: sliepky, ktoré znášajú čokoládové vajíčka

Plemeno sliepok Marans Maransky pochádzajú z juhozápadného Francúzska z okolia mesta Marans, kde boli vyšľachtené na prelome 19. a 20. storočia. Patria medzi stredne ťažké plemená s mohutnejším, plným trupom. Napriek…

sliepky hempshire

Plemeno sliepok Hempšírka a jeho využitie

Hempšírky vynikajú svojou univerzálnosťou a preto ich drobnochovatelia môžu chovať na vajcia i na mäso. Plemeno hempšíriek patrí medzi stredne ťažké plemená hrabavej hydiny. Je to silná, vitálna hydina a oproti iným…

sliepky nosnice a brojlery druhy

Sliepky na okrasu či pre úžitok?

 V prvom rade sa treba rozhodnúť, či chcete sliepku okrasnú, alebo má slúžiť úžitku. Vyberať môžete z veľkých i malých plemien. Ak chcete sliepku pre úžitok, vyberte si z veľkých plemien, ktoré majú vyššiu znášku aj…

kačacie vajcia použitie

Všetko čo potrebujete vedieť o kačacích vajciach

A to je škoda, pretože kačacie vajíčka sú vynikajúce. Jednoducho povedané sú väčšou a výživnejšou verziou tých slepačích. Majú väčší a bohatší žĺtok a vyššiu koncentráciu živín oproti štandardnému slepačiemu vajcu. Sú…