Tvoríme nízkoúdržbovú záhradu


nízkoúdržbová záhrada

Všetci chceme mať krásnu záhradu, nie všetci máme však čas a chuť vynakladať veľké úsilie na jej údržbu. Vytvorenie nízkoúdržbovej zahrady je ideálne riešenie:

Väčšina tradičných záhradných dizajnov je založená viac na kontrole ako spolupráci s prírodou. Výsledkom je, že súčasné záhrady sú často z pohľadu údržby ale aj ekológie nočnou morou. Polievanie, odburiňovanie, okopávanie, strihanie, ... si vyžadujú hodiny a hodiny práce. Väčšina z nás je pritom zaneprázdnená zamestnaním, deťmi, rodinami a cestovaním, takže si chceme záhradu užiť a nie sa stať jej otrokom. Je načase aby sme s našimi záhradami nadviazali nový vzťah založený na spolupráci s prírodou a nie neustálym bojom o získanie kontroly.

Čo sa stane keď budeme preferovať rastliny vhodné do našej klímy, typu pôdy a množstva prirodzenej dažďovej vlahy? Čo ak umiestnime tieto rastliny na stanovište kde nám ich prirodzený tvar a veľkosť budú vyhovovať? Dokážeme vytvoriť záhrady ktoré budú vekom dozrievať do krásy a budú viac dávať ako brať? Odpoveď znie áno: 

1. Výber vhodných rastlín 

Voľba rastlín, ktoré si vyberieme do našej záhrady bude kľúčová z pohľadu jej budúcej údržby. Existuje množstvo druhov odolných proti mrazu, suchu a nešetrnému zaobchádzaniu, ktoré navyše vydržia roky a desaťročia. Najprirodzenejšie a zároveň najodolnejšie rastliny sú pritom tie, ktoré môžeme nájsť aj v okolitej prírode. 

Ihličnany

Ihličnany v nízkoúdržbovej záhradeTo že sme spomenuli ihličnany ako prvé nie je náhoda. Nepotrebujú žiadnu závlahu, žiadne strihanie a sú mrazuvzdorné – Stačí im vybrať vhodné slnečné miesto a budú tešiť nielen vás ale aj vaše budúce generácie. Borovice, smreky, jedle, cédre, cyprušteky, borievky a iné ihličnany sú dostupné v neprebernom množstve druhov a variet, rôznych veľkostí a tvarov. Jediná vec ktorú musíme mať pri výbere na pamäti sú ich rozmery, ktoré dosiahnu v dospelosti. Vysoký smrek s odrezaným vrcholcom je z pohľadu záhradného dizajnu úplná katastrofa a pritom tento obrázok vidíme v slovenských záhradách až príliš často. Kombináciou trpasličích, malých a stredne veľkých kultivarov ihličnanov môžeme vytvoriť krásny stálozelený základ našej záhrady.    

Stromy a kry

Stromy a kry v nízkoúdržbovej záhradeOkrasné stromy a kry by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Čo môže byť krajšie ako vysoká dominanta záhrady v podobe javora, čerešne alebo magnólie? Aj tu však musíme pamätať na výšku, ktorú stromy a kry dosiahnú v dospelosti, aby sme sa vyhli zbytočnému strihaniu a orezávaniu. Stačí im  vybrať vhodné miesto s dostatkom priestoru a ich tvarovanie už nechajme na prírodu. Záhradu tak budú zdobiť desaťročia bez akejkoľvek údržby. Existuje nepreberné množstvo kultivarov stromov a krov v rôznych tvaroch, farbách a veľkostiach, vhodných pre naše klimatické podmienky. Spomenieme preto len niektoré: Javor, dub, breza, čerešňa, lipa, pagaštan, vŕba, magnólia, orgován, slivka a mnohé iné iné.

Trvalky

Trvalky v nízkoúdržbovej záhradeO trvalky(viacročné rastliny) sa zvyčajne treba starať no nájdeme aj také, ktoré vydržia roky bez akejkoľvek údržby: 10 najodolnejších trvaliek, o ktoré sa netreba starať. Aj tu sa môžeme inšpirovať trvalkami ktoré rastú v okolitej prírode - čo bude rásť na lúkach, bude prosperovať aj v našich záhradách.

 

 

 

Letničky

Letničky v nízkoúdržbovej záhradeLetničky (jednoročné rastliny) nie sú práve synonymom nízkoúdržbovej záhrady, keďže ich treba každoročne nanovo vysádzať. Existujú však aj letničky, ktoré sa každý rok radi sami vysemeňujú a tak si ich môžeme vychutnávať roky bez akéhokoľvek nášho zásahu. Každú sezónu sa objavujú v inom množstve a na iných miestach, takže naša záhrada bude vďaka nim vždy iná.

 

Okrasné trávy

Okrasné trávy v bezúdržbovej záhradeAj okrasné trávy majú miesto v našich záhradách a to najmä v tých nízkoúdržbových. Trávy skrášľujú záhradu po celý rok bez akejkoľvek opatery. Sú dostupné v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach.

 

 

 

2. Výber vhodného miesta pre rastliny

Rastliny v nízkoúdržbovej záhradeKaždá rastlina je iná a má rada iné podmienky. Ihličnany prosperujú na celodennom slnku, zatiaľ čo iným rastlinám bude vyhovovať polotieň či tieň. Rovnako je to aj s priestorom. Od najmenšej trvalky až po veľký strom, každá rastlina potrebuje svoj priestor a preto je pri plánovaní záhrady dôležité brať do úvahy rozmery rastlín v ich dospelosti. Takýmto spôsobom sa dokážeme vyhnúť väčšine zásahov. Postupom času si stromy a rastliny vytvoria v záhrade svoj vlastný ekosystém a navzájom sa budú podporovať.

3. Trávnik

Ak chcete mať krásny hustý anglický trávnik, zabudnite na nízkoúdržbovú záhradu. Práve kosenie a údržba(prerezávanie, závlaha, hnojenie,...) trávnika je najčastejšou činnosťou v našich záhradách. Ponúka sa nám pritom hneď niekoľko alternatív:

Prírodný trávnik nechajte to na prírodu – ak váš trávnik necháte bez závlahy a opatery, zakrátko sa v ňom objavia sedmokrásky, púpava a iné náletové byliny a trávy. Tieto rastliny sú prirodzene odolné proti suchu a opotrebeniu takže vám z údržby zostane už len kosenie, a ani to už nemusí byť také časté ako pri klasickom trávniku. Jarné kvitnutie trávnika je len bonusom.

Nahraďte trávnik pôdopokryvnými rastlinami – materina dúška a iné pôdopokryvné rastliny sú veľmi odolné proti mrazu, suchu ako aj opotrebeniu.

štrk v záhradeNahraďte trávnik štrkom – štrk alebo kamenná drvina vás odbremení od starostlivosti o trávnik. Aj štrk dokáže byť krásny, ak je vhodne skombinovaný s kameňmi, stromami a záhonmi. Vyberte si hrubšiu frakciu aby ste sa do štrku neprebárali a nenosili ste ho na topánkach.

Nahraďte trávnik machom – ak máte v záhrade tienisté, vlhké miesta pouvažujte ich pokryť machom. Vaša záhrada získa originalitu, keďže táto alternatíva nie je v európskych záhradách bežná.

4. Mulč

Použitie mulču (štrku, kôry, drevnej štiepky,...) vo vašich záhonoch vás odbremení od boja s burinami a navyše zadržuje vlhkosť a udržuje prirodzenú úrodnosť pôdy. Mulč je nevyhnutnosťou najmä pri zakladaní záhrady, keď ešte rastliny nevypĺňajú všetok priestor a pôda je tak vystavená náletom burín a erózii.

5. Záhradný dizajn

Z pohľadu náročnosti na údržbu je záhradný dizajn rozhodujúci. Položte si otázku: pri akých prácach trávite v záhrade najviac času? Následne, prvok ktorý vyžaduje najviac práce nahradíte iným menej náročným. Pre inšpiráciu uvádzame zopár tipov:

Záhony v záhradeZáhony s kríkmi a trvalkami vytvorte dostatočne široké. Pre rozrastajúce sa rastliny poskytneme tak dostatočný priestor a nebudeme ich musieť neskôr strihať a orezávať. Zároveň sa nám zmenší plocha pre trávnik.

Namiesto veľkých trávnatých plôch si vytvorte široké štrkové plochy/chodníky. Tieto plochy môžeme ozvláštniť tak, že na nich vytvoríme rôzne kamenné šlapáky alebo dlažbu, aby nevyzerali jednoliato. Úžitkové plochy pre smetné koše, náradie, kompost môžu byť taktiež vysypané štrkom alebo vyložené dlažbou.

Kameň v nízkoúdržbovej záhradePoužívajte kameň. Väčšie či menšie kamene ozvláštnia každú záhradu, či už sa využijú ako samostatné solitéry alebo budú tvoriť rozsiahlejšie skalky.  

Okolo stromov vysaďte trvalky namiesto trávnika. Najlepšou voľbou sú lesné rastliny, ktorým nevadia korene stromov.

Živé ploty nahraďte tými klasickými.

 

To aký štýl záhrady si vyberiete necháme už na vás. Či to už bude klasika, minizáhradka, sad, cottage alebo japonská záhrada, všetky môžu byť vytvorené tak aby nevyžadovali častú údržbu. Podstatné je aby ste si jej plánovanie i tvorbu užili a následne si vychutnávali jej krásu po dlhý čas.

Autor: Jakub Durdík

Zdroje: www.rhs.org.uk; www.finegardening.com; www.hgtv.com



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…