Kĺbová výživa pre kone - Ako sa starať o konské kĺby?


výživa na kĺby pre kone

Kone sú už od nepamäti symbolom slobody, nespútanosti a energie.

Tieto zvieratá sú súčasťou ľudských životov už veľmi dlhú dobu. Historicky plnili mnoho úloh, ale dnes sú predovšetkým využívané na chov a jazdectvo. Venujeme sa im čoraz detailnejšie a puto medzi koňom a jazdcom je čoraz tesnejšie. Aj preto sa im snažíme vždy za každých okolností pomôcť ako vieme. Jednou z foriem pomoci je aj správna voľba kĺbovej výživy.

Rast koní a s ním spojená podpora

Už od žriebäťa je život koňa trochu ohrozený veľkosťou a váhou tohto zvieraťa. Pri dospievaní žriebät sa totiž rýchlo mení celé telo jedinca, čo môže spôsobiť nejednu nepríjemnosť. Náhla zmena veľkosti svalov, kostí a s tým spojený aj nárast samotnej váhy dokáže skomplikovať správny vývin kĺbov. Už pri žriebätách je teda na mieste uvažovať o vhodných doplnkoch a hlavne premyslenom pohybovom manažmente. Okrem zmenách v organizme sa totiž musí žriebä naučiť aj správne využívať svoje zväčšujúce sa telo. Práve v tomto období totiž môžete postrehnúť často nekoordinované a neisté pohyby.

 

Záťaž pre konské kĺby počas bežného dňa

Kĺby ľudí majú každú noc dostatok času na to, aby poriadne zregenerovali a pripravili sa na ďalší deň. U koní je to však úplne inak. Divoké kone sú dokonca väčšinu dňa v pohybe. Pomaly sa presúvajú a pasú sa, a to aj neuveriteľných 18 hodín za deň. Pritom sú stále pripravené na okamžitý rýchly štart z miesta, ktorý dokáže extrémne zaťažiť kĺby, väzy a šľachy. Stačí často aj malý nečakaný podnet a kone sa preľaknú, čo vedie k jednému z takýchto rýchlych štartov. Či už v divočine alebo v ohrade.

Kone si nemôžu tak dlho ako ľudia odpočinúť ležaním, pretože na to nemajú prispôsobené telo. Takmer celý deň teda strávia v stoji. Hoci je prirodzené, že ich stavba tela je na to prispôsobená, nič to nemení na fakte, že tým počas takmer celého dňa namáhajú kĺby. Aj to je dôvod, prečo je potrebné zvoliť naozaj kvalitnú starostlivosť o svojho koňa a jeho kĺby. Nejedná sa iba o problémy pri zvieratách ktoré športujú, problém s kĺbmi môže úplne odstaviť akéhokoľvek koňa.

Starostlivosť o kĺby koňa pri športe

Pri koňoch, ktoré sú aktívne zapájané do súťaží je kĺbová výživa samozrejmosťou. Či už sa jedná o parkúr, dostihy, drezúru alebo disciplíny westernového jazdenia, o športového koňa musí byť vždy do detailu postarané. Každá disciplína totiž iným spôsobom zaťažuje celú opornú sústavu koňa a tým pádom do vysokej miery namáha aj kĺby. Pri týchto koňoch dokáže správna kĺbová výživa urobiť doslova divy. Okrem skrátenej doby regenerácie po výkone môžete z dlhodobého hľadiska pozorovať aj dlhšiu kariéru zvieraťa, či lepšie výkony.

 

Opotrebovanie konských kĺbov a organizmu

Opotrebovanie kĺbov u koní môže viesť hneď k niekoľkým naozaj závažným problémom. Problémami sú najčastejšie postihované športové kone, a to kvôli nedostatočnej starostlivosti alebo prílišnej námahe. Okrem fyzických poškodení sa môžete stretnúť s ochoreniami ako sú kostnatenie chrupiek, rôzne druhy zápalu v jednotlivých kĺboch, opuchom, naliatiam kĺbov či až osteoporóze. Starostlivosť o kĺby koní je podceňovaná najme pri amatérskych chovateľoch alebo v chovoch, kde nemajú dostatok času na detailnú starostlivosť. Tieto problémy však môžu viesť až k úplne imobilite zvieraťa, ktorá je nasledovaná úhynom či utratením. Preto je potrebné venovať starostlivosti dostatok času a naozaj zvýšenú pozornosť.

Čo by mala obsahovať kĺbová výživa pre kone

Pokiaľ sa jedná o prípravok, ktorý je zmesou viacerých látok alebo kombináciu viacerých prípravkov, vždy dbajte v prvom rade na stráviteľnosť. Ako určite viete, žalúdočné problémy môžu spôsobiť naozaj veľké ťažkosti a niekedy vedú až k tomu najhoršiemu. Preto sa snažte vyberať ľahko stráviteľné doplnky.

Pre prípad zápalu

Ako prevencia proti zápalom ale zároveň aj pomoc pri ich riešení pomáha MSM antioxidant, ktorý okrem tlmenia zápalu aj utišuje bolesť kĺbov.

Protizápalové účinky má aj glukosamín sulfát. Ten tiež pomáha ako prevencia pred osteoporózou.

Počas rastu

V tomto období sa odporúča najmä chodroitín sulfát. Jedná sa o látku, ktorá je podstatnou súčasťou chrupaviek.

Kyselina hyalurónová

Je hlavnou súčasťou maziva v kĺboch a stará sa o hydratáciu chrupaviek. Využíva sa ako prevencia ale aj ako liek pri liečbe artrózy.

Kolagén

Samostatnou kapitolou pri kĺbovej výžive je kolagén. Ten je hlavnou súčasťou prakticky každej kĺbovej výživy pre kone na trhu. Kolagén je stavebným prvkom chrupavky. Využíva sa ako výživa šliach, kĺbov, väzov, chrupaviek. Ak sa podáva v správnej forme je rýchlo vstrebateľný a organizmus koňa ho dokáže efektívne využiť.

Pri výbere kolagénu je najlepšou alternatívou hydrolyzovaný morský kolagén pre kone. Pri hydrolýze, technike spracovania, totiž nedochádza k poškodeniu tejto bielkoviny a vďaka tomu je pre koňa využiteľná v plnom rozsahu. Dôležitý je aj zdroj kolagénu. Morský kolagén je špičkou v kvalite, kvôli jeho vstrebateľnosti a kvalite.

Okrem vplyvu na kĺby a chrupavky napomáha celkovej regenerácii organizmu a pomáha skracovať dobu liečenia po zákrokoch. Veľký vplyv má aj na gravidné kobyly, ktorým pomáha doplniť potrebné živiny a tiež pomáha optimálnemu vývinu plodu.

Zdravotný efekt je doplnený aj o bočné, ale nezanedbateľné zmeny, akými je zvýšená kvalita srsti, hrivy, zubov a kože.

Aká je ideálna forma kĺbovej výživy pre kone?

Pri prijímaní kĺbovej výživy je vždy dôležitá aj forma, v ktorej sa podáva. Dlhú dobu sa experimentovalo s tabletovou, ale aj práškovou formou. Časom sa však prišlo na to, že najefektívnejšia forma, ktorú dokáže telo koňa naozaj bez väčších problémov spracovať, je kvapalná. Aj preto v dnešnej dobe vzniká veľké množstvo rôznych sirupov a roztokov.

Vždy však myslite na fakt, že čím viac látok vami zvolený výživový doplnok obsahuje, tým ťažšie môže byť stráviteľný, prípadne je ťažké s istotou určiť presný percentuálny obsah potrebných látok. Aj z toho titulu je čoraz častejšou voľnou vyberať si podporné látky jednotlivo. Pri takomto prístupe máte vždy úplnú istotu, že ste vášmu zvieraťu podali presnú gramáž potrebnej látky a tiež v správnej forme.

Regenerácia organizmu

Pri kĺbovej výžive je dôležitou premennou aj celková regenerácia kĺbov a tiež celého organizmu. Každý zodpovedný chovateľ a jazdec by mal myslieť v prvom rade na zdravie svoje a svojho koňa. Pri akejkoľvek vychádzke alebo súťaži kôň nesie aj váhu jazdca, a tým pádom sa jeho kĺby namáhajú viac, ako keby trasu absolvoval sám. Obzvlášť pri ťažších alebo začínajúcich jazdcoch je potrebné dávať pozor na dostatočný odstup medzi jednotlivými výkonmi, ktoré od koňa požadujete. Ak si kôň oddýchne a prípadne má aj čas na regeneráciu, určite sa vám odvďačí prívetivým prístupom. Rovnako to uvidíte na dlhodobej kondícii zvieraťa a celkovom zdraví. Pri koňoch s vyváženým tréningom, dobrou stravou a dôkladnou starostlivosťou, je prirodzený aj dlhší a zdravší život.

Profesionálni jazdci majú vo svojich tímoch aj odborníkov na zdravotnú starostlivosť, ktorí sa starajú o kondíciu, regeneráciu a celkové zdravie koňa. V prípade, že nemáte k dispozícii odborníkov, ktorí by vám pravidelne radili, poraďte sa so svojím veterinárom a snažte sa vyvarovať neodborným riešeniam situácie alebo zbytočne komplikovaným, náročným či nebezpečným tréningom a úkonom. Ochránite tak zdravie seba a aj svojho zvieraťa.

TIP: Prečítajte si viac o výžive zvierat .



Podobné témy

plemená koní

10 najkrajších plemien koní

Kone uchvacujú ľudský zmysel pre krásu a ušľachtilosť už po stáročia. Ľudia budovali na konských chrbtoch celé civilizácie a iní ich na koňoch dobíjali. Preto zostali kone vo viacerých kultúrach symbolom vytrvalosti,…

krok, klus, cval, trysk

Druhy pohybu koňa

Počas svojho vývoja kone neboli nútené presúvať sa na veľké vzdialenosti. Väčšinu dňa trávili na pastvisku a až keď potrebovali zdroj obživy, premiestňovali sa do nových, niekedy značne vzdialených lokalít. Divý kôň len…

správanie koňa

Reč tela koňa

Potrebovali sa však podeliť o základné, životne dôležité pocity, ako je napríklad strach, alebo vyjadri postavenie v hierarchii stáda. Domestikovaný kôň pokladá človeka za príslušníka svojho stáda, a preto aj vo vzťahu…

ako sa správať ku koňom

Zaobchádzanie s koňom

Prvý dojem často ovplyvní budúce vzájomné vzťahy s koňom. Keď pri prvom stretnutí naša prítomnosť koňa znervózňuje, môžeme predpokladať, že aj pri každodennej činnosti bude v našej prítomnosti nepokojný a podozrievavý.…

kone sa hrajú

Voľný čas koní

Pod pojmom oddych sa rozumie predovšetkým pobyt vo výbehu – či už na niekoľko hodín denne alebo na celé týždne. Tieto zmeny v charaktere prostredia, najmä  vyhnanie na pastvisko, nesmú byť náhle. Okrem iného aj preto,…

ako sa starať o koňa

Starostlivosť o koňa

Aby si majiteľ koňa mohol plniť povinnosti chovateľa poriadne, musí poznať jeho biologické aj psychické požiadavky. Zanedbanie základných životných potrieb koňa môže vyústiť až do týrania zvieraťa. Mať koňa je finančne…