Púpava lekárska - účinky a použitie


pupava

Zber, použitie a účinky liečivej rastliny púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) sa často považuje za burinu v našich záhradách, no len málokto vie, že táto užitočná bylinka má liečivé účinky a je využiteľná aj v kuchyni. Túto liečivú rastlinu môžeme nájsť na lúkach, stráňach a trávnatých porastoch mierneho pásma takmer na celej planéte. Púpava je všetkým dobre známa vďaka jej žiarivým, žltým kvetom, ktoré po opelení včelami dozrejú do typického guľovitého útvaru plného semien s nadľahčujúcim páperím, ktoré umožňuje semenám prekonávať pomocou vetra veľké diaľky a rozširovať sa do nových oblastí.

Vďaka svojim nutričným hodnotám a chuti sa púpava tradične používa aj na prípravu rôznych jedál a nápojov vrátane púpavového medu, púpavového vína, púpavovej kávy, rôznych šalátov a iných pokrmov. Púpava lekárska je však zaujímavá najmä vďaka svojim liečivým účinkom známym už po stáročia.

Odborný názov: Taraxacum officinale                                 

Zaradenie: parí do čeľade astrovité

Iné názvy: pampeliška, slimačie

Zber: kvety od apríla do júla; stonky a listy od marca do septembra; koreň ideálne od septembra do novembra

Púpava obsahuje viac ako 100 chemických zlúčenín, no biologicky aktívne sú najmä, β-karotén,  inulín, cycloartenol, fytosteroly (taraxerol, taraxasterol, stigmasterol, sitosterol, metylsterol), fenolové kyseliny (kyselina cichorová, kyselina chlorogénová, kyselina kávová), flavonoidy (quercitín, luteín, luteolín), terpény (tetrahydroridentín B, taraxacolid-β-D-glukozid, ixerin D, eskuretín), taníny, vitamíny a minerály, z ktorých púpava obsahuje vo vyšších koncentráciách najmä β-karotén, draslík, vápnik a železo. Biologicky aktívne látky sú obsiahnuté v najväčšom počte a v najväčších koncentráciách v koreni púpavy, takže sa táto časť rastliny považuje za medicínsky najhodnotnejšiu.

Púpava lekárska a jej účinky

Medicínske účinky: hypoglykemický a hypolipidemický (účinkuje proti obezite, kardiovaskulárnym ochoreniam a osteoporóze), anti-oxidant, prebiotikum, podporuje tvorbu tráviacich štiav, močopudný, laxatívny, antireumatický, anti-karcinogénny, protizápalový, pôsobí proti patogénom v tráviacom trakte 

Púpava lekárska sa využíva po stáročia ako liečivá bylinka v rôznych kultúrach po celom svete. V Ázii sa využíva na liečbu žalúdka a pečene a herbalisti ju často používajú aj na kožné ochorenia, ekzémy, tráviace ťažkosti a ako diuretikum. My sa však zameriame na tie účinky púpavy lekárskej, ktoré boli aspoň čiastočne potvrdené laboratórnymi a klinickými štúdiami:

pupava lekarska ucinkyPúpava lekárska je užitočným doplnkom v liečbe najzávažnejších civilizačných ochorení súčasnosti vrátane cukrovky (diabetes typu 2), srdcovocievnych chorôb, obezity a aj niektorých nádorových ochorení. V prípade cukrovky typu 2 je hlavným faktorom tohto ochorenia strata kontroly nad sekréciou inzulínu a citlivosti tohto enzýmu na hladinu cukru v krvi čo vedie k hyperglykémii (zvýšenej hladine cukru v krvi) a následnému rozvoju vaskulárnych chorôb. Diabetes je metabolickým ochorením spôsobeným dysfunkciou β-buniek v langenhansových ostrovčekoch pankreasu, produkujúcich inzulín no aj iných metabolických porúch ako sú obezita a stukovatená pečeň, ktoré sú spolu prepojené a vedú k rezistencii na inzulín, kumulácii lipidov v pečeni a v krvi, oslabeniu metabolizmu cukrov a zápalovým reakciám tela na tieto podnety. Celý metabolizmus živín (cukrov, tukov a iných látok) je prepojený a bioaktívne látky taraxasterol, kyselina chlorogénová (obsiahnuté najmä v koreni púpavy)  a kyselina cichorová (v listoch a stonke púpavy) majú protizápalové a antioxidačné účinky, priaznivý efekt na sekréciu inzulínu a citlivosť tohto enzýmu na hyperglykémiu. Zároveň znižujú množstvo kumulovaných lipidov (tukov) a cholesterolu v krvi čo z nich robí užitočné látky v boji proti obezite, stukovatenej pečeni a diabetu typu 2.

Inulín, obsiahnutý v koreňoch púpavy je oligosacharid prospešný pre rozvoj bifido-baktérií, ktoré eliminujú rozvoj patogénov v tráviacom trakte, posilňujú imunitný systém a normalizujú hladinu cukru v krvi. Preto je koreň púpavy (obsahujúci až 40% inulínu) vhodným prebiotikom a doplnkom stravy nielen pre diabetikov.

Štúdie na laboratórnych zvieratách tiež potvrdili účinky extraktu z koreňov a listov púpavy na znižovanie oxidatívneho stresu a zníženie hladiny lipidov (tukov) a cholesterolu v krvi čím redukujú riziko aterosklerózy, ktorá je hlavným pôvodcom srdcovocievnych chorôb.

Štúdia z roku 2012 v rámci základného výskumu nádorových ochorení v Kanade objavila tiež potenciálne účinky koreňa púpavy v boji proti niektorým typom rakoviny. Extrakt z koreňov púpavy spôsoboval apoptózu (bunkovú smrť) rakovinových buniek pankreasu a prostaty čo spôsobilo spomalenie ich rastu a zabránenie šírenia. Iné typy nádorových buniek na extrakt z púpavy nereagovali. I keď šlo len o základný výskum na samotných bunkových kultúrach nádorov a na potvrdenie účinku v živých organizmoch budú potrebné ešte ďalšie štúdie, ukazuje sa potenciál liečivých účinkov púpavy aj proti rakovine.    

Púpava má tiež mierne močopudné a laxatívne účinky a taktiež podporuje produkciu tráviacich štiav, takže sa v menšej miere používa aj pri podpornej liečbe ochorení spojených s vylučovaním a trávením ako napríklad reumatizmus, choroby močových ciest, ochorenia žlčníka a pečene.  

Ako užívať púpavu lekársku

Vo forme čaju sa púpava lekárska užíva pri podpornej liečbe cukrovky, obezity, pri podpore správneho fungovania metabolizmu či ako prevencia srdcovocievnych ochorení. Na tieto účely je najúčinnejší čaj z koreňa púpavy. Okrem koreňa je možné pripraviť čaj aj zo stoniek, listov a kvetov púpavy. Na rovnaké liečebné účinky sa môže používať aj káva z koreňa púpavy.

Ako prebiotikum sa užíva koreň púpavy v čerstvom alebo sušenom stave a to v rozdrvenej či zomletej forme ako prídavok (2 – 8 g v čerstvom stave) do rôznych jedál. Takto pripravený koreň púpavy je skvelým doplnkom na posilnenie imunity nielen pre diabetikov. Koreň púpavy na využitie ako prebiotika je vhodné zbierať na jeseň, keď si rastlina tvorí zásoby polisacharidov (inulín) na zimu.

Okrem liečebných účinkov má púpava aj bohaté nutričné hodnoty a výraznú chuť, ktorá sa využíva na ochucovanie rôznych nápojov a pokrmov vrátane púpavového medu a púpavového vína (na ktoré sa používajú najmä kvety púpavy), na výrobu púpavovej kávy z koreňa púpavy ako aj na prípravu šalátov z listov púpavy, ktoré chuťovo pripomínajú čakanku.  

Pri užívaní liečivej rastliny púpava lekárska neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky, no tak ako pri všetkých liečivých rastlinách, aj púpavu je potrebné užívať s mierou.

Čaj z púpavy lekárskej

pupava kvet a koreňČaj z rastliny púpava lekárska sa pripravuje veľmi jednoducho. Do šálky vložíme 4 g sušených koreňov či listov púpavy, zalejeme vriacou vodou, necháme 5 minút lúhovať a čaj je hotový. Ešte lepšou alternatívou sú čerstvé korene a listy tejto liečivej bylinky (korene púpavy sú účinnejšie). Dávkovaním ako aj dobou lúhovania môžeme ovplyvňovať množstvo účinných látok v čaji, takže alternatívou môže byť i vyššia dávka (8 a viac gramov), pričom lúhujeme kratšiu dobu (25 sekúnd) a môžeme zalievať viacero krát. Takto môžeme popíjať čaj z jednej dávky po celý deň a čaj bude mať vďaka kratšiemu lúhovaniu sviežu a plnú chuť. Čaj môžeme piť 5 až 10 krát denne.

Káva z púpavy lekárskej

púpavová káva z koreňa púpavyAj príprava kávy z koreňov púpavy má dlhú tradíciu. Korene púpavy sa po očistení nakrájajú na drobné kúsky, ktoré sa následne pražia/pečú (podobne ako kávové zrná). Takto pripravený koreň z púpavy sa následne zomelie a pripraví sa z neho nápoj presne takým spôsobom ako z bežnej kávy. Chuť púpavovej kávy je odlišná ako chuť tej klasickej, no tiež je lahodná a príjemná.

Púpavový med/sirup

púpavový sirupPúpavový sirup, ktorý sa ľudovo nazýva aj púpavový med z tejto liečivej rastliny získame tak, že si pripravíme odvar vyvarením 400 kvetov púpavy spolu s dvoma citrónmi v 2 litroch vody 15 minút na miernom ohni. Následne necháme hrniec deň lúhovať pri izbovej teplote. Potom precedíme cez gázu, do odvaru pridáme 1,5 kg cukru a opäť varíme až kým odvar nezhustne do požadovanej hustoty. Takto pripravený púpavový med nalievame do sterilizovaných fliaš, ktoré ihneď po naliatí prevrátime hore dnom a med takto necháme vychladnúť. Do púpavového medu môžeme pridať aj alkohol (brandy, rum) alebo tinktúru, čím predĺžime jeho životnosť.

Púpavové víno

víno z púpavyLen málo ľudí malo možnosť ochutnať skvelé púpavové víno, ktoré zachytí sviežu farbu a chuť jari vo fľaši. Jeho fermentácia trvá týždne a prípadné zrenie aj roky, no výsledok – suché púpavové víno - stojí za to. Postup prípravy je jednoduchý: 2 l púpavových kvetov zalejeme 4 l vriacej vody a necháme lúhovať 2 hodiny. Následne odvar precedíme, pričom z kvetov vytlačíme čo najviac odvaru. Odvar privedieme do varu, primiešame šťavu z 3 citrónov a 3 pomarančov, 1,2 kg cukru a miešame až kým sa cukor nerozpustí, následne pridáme kôru z odšťavených citrónov a pomarančov a 300 g sušených hrozienok a necháme vychladnúť. Po vychladnutí na izbovú teplotu pridáme kvasnice (klasické alebo vínne) spolu s 2 lyžicami kukuričnej múky (výživa pre kvasinky), prikryjeme utierkou a necháme pri izbovej teplote odležať 10 až 14 dní, pričom premiešame 3 krát denne. Následne celý objem prelejeme do vysterilizovaného demižóna a zapečatíme fermentačnou zátkou. Po troch týždňoch prelejeme víno do iného demižóna, pričom sa zbavíme usadeného kalu a znovu zapečatíme fermentačnou zátkou. V tomto bode je už mladé víno pitné, no tak ako hroznové víno aj púpavové víno chutí lepšie po ročnom až dvoj ročnom zrení. Počas zrenia sa môže ešte niekoľko krát prečistiť od usadeného kalu preliatím do čistého demižóna. Následne sa môže fľaškovať podobne ako hroznové víno.     

Ďalšie využitia púpavy lekárskej

Púpava lekárska má okrem liečivých účinkov aj vynikajúce nutričné hodnoty a je plná vitamínov a minerálov (vo vyšších koncentráciách je najmä β-karotén, vitamín C, draslík, vápnik a železo), pričom jedlá je celá rastlina. Preto sa listy a kvety púpavy s obľubou používajú na prípravu šalátov a rôznych jedál. V kuchyni sa môžu používať podobne ako iné druhy listovej zeleniny. Chuťovo pripomína púpava svojou mierne horkou chuťou čakanku.  

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad účinkov liečivých byliniek: Liečivé rastliny a ich účinky

2. ako sušiť liečivé bylinky: Sušenie byliniek

3. Ako uchovávať liečivé rastliny : Správne uchovávanie byliniek

 

 

Použité zdroje: www.plantsjournal.com/archives/2018/vol6issue2/PartC/6-2-42-182.pdf

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5553762/

www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2008.0152

www.mdpi.com/1422-0067/11/1/67/htm

www.verywellhealth.com/the-benefits-of-dandelion-root-89103

 Podobné témy

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

trezalka bylinka

Ľubovník bodkovaný, prírodný liek nielen na nervy

Trezalka, čarovník, svätojánska bylina – to všetko sú ľudové názvy pre ľubovník bodkovaný. Na svete existuje viac ako 400 variet ľubovníka a je rozšírený takmer po celej planéte. Od nepamäti ho ľudia používali ako liek,…

bazová limonáda

Recept na domáci bazový sirup

Leto je obdobím kedy si vychutnávame slnko, kúpanie, zmrzlinu,… a samozrejme bazový sirup. Domáca príprava bazového sirupu je veľmi jednoduchá a výsledok naozaj stojí za to. Baza čierna je účinná liečivá rastlina s…

repik

Repík lekársky - účinky a použitie

Repík lekársky je jedna z najznámejších liečivých byliniek i vďaka jeho nezameniteľnému vzhľadu no najmä pre jeho účinky na organizmus. Poznáme viac ako 12 rozličných druhov repíka, ktorý sa vyskytuje po celej Európe,…

alchemilka účinky

Alchemilka obyčajná - účinky a použitie

Svoj názov dosala alchemilka podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnosti kvapiek vody na listoch tejto rastliny premieňať kovy na zlato. Alchymisti verili v magickú silu týchto kvapiek, ktoré…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 21.11.2022 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…